Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Soupeři Le Penové: Expremiéři v úzkých. Fillon hasí skandál s manželkou

Autor: simao, ČTK - 
29. ledna 2017
21:25

Situace kolem francouzských voleb se zamotává. Dva expremiéři Francie a možní soupeři pro Marine Le Penovou v klání o nového prezidenta se dostali do úzkých. Expremiér Manuel Valls poněkud nečekaně prohrál v levicových primárkách s bývalým ministrem školství Benoitem Hamonem. Další expremiér Francois Fillon, pravicový kandidát a doposud horký favorit celých voleb, hasí skandál kolem své ženy. A věří mu méně a méně Francouzů.

Francouzská levice rozhodovala v dnešním druhém kole o svém kandidátovi pro prezidentské volby, které se budou konat na jaře. O kandidaturu bojovali dva nejúspěšnější adepti prvního kola – bývalý ministr školství Benoit Hamon a expremiér Manuel Valls.

Favorit Valls poražen i podruhé

Překvapivým vítězem prvního kola se 22. ledna stal Hamon, když porazil předpokládaného favorita Vallse. A historie se nyní opakovala, Hamon porazil expremiéra Vallse i podruhé.

Ještě před samotnými výsledky volby expremiér Valls varoval, že Hamonovo celkové vítězství by v celostátních prezidentských volbách vyústilo ve zdrcující porážku pro levici.

Jasno přitom bylo již v době, kdy bylo sečteno 60 procent hlasů. Hamon vítězil se ziskem 58,65 procent hlasů, Valls získal 41,35 procenta. Kandidát levice podle průzkumů nemá příliš velké šance v jarních volbách hlavy francouzského státu uspět.

Potíže však nyní tuší i tradiční pravice. Což je další důvod k úsměvu pro další kandidátku z krajní pravice – Marine Le Penovou, která by se naopak mohla stát překvapením voleb.

Expremiér Fillon a potíže s manželkou Penelope

Francouzská tradiční pravice rozhodovala o svém kandidátovi také v primárkách – v listopadu v nich zvítězil bývalý předseda vlády Francois Fillon. Protože se ve Francii nečeká, že by někdo vyhrál prezidentské volby již v 1. kole, měl to být právě Fillon, kdo by se porval o vítězství v kole druhém (7. května).

Otázkou však nyní je, nakolik Fillona poškodí nynější skandál kolem zaměstnávání manželky jako asistentky. Agentura Odoxa totiž uvádí, že po proválení aféry má 61 procent dotázaných potenciálních voličů o Fillonovi špatné mínění. Podporu mu jich vyjádřilo 38 procent, o 16 procentních bodů méně než v době, kdy vyhrál pravicové primárky.

Fillon ve francouzské televizi TF1 popřel obvinění, že jeho žena dostávala kdysi jako jeho poslanecká asistentka, plat, ačkoli žádnou skutečnou práci nevykonávala. „Není nejmenších pochyb o tom, že moje žena pracovala jako parlamentní asistentka legálně, skutečně a zcela transparentně,“ prohlásil Fillon na TF1.

Podle levicového deníku Libération se Fillon „pustil do své obhajoby jako čestného muže, kterému se ostatní snaží zabránit všemi prostředky k přístupu do Elysejského paláce, a jako manžela bránícího ženu, kterou miluje“.

Libération se na svém webu ptá, zda si tento zástupce tradiční pravice, věřící katolík a politik s obrazem skromného poctivce, nezačal tak trochu hrát na alternativní pravdu. Odkázal tak na slovní obrat poradkyně amerického prezidenta Donalda Trumpa, která „alternativními fakty“ nazvala jiný výklad skutečnosti.

Na zaměstnávání manželky zákonodárce jako takovém není ve Francii nic nelegálního. Kromě toho, že Fillonová nedělala podle všeho vůbec nic, se jeví ale jako další problém výše jejího platu, která rozhodně nebyla průměrná, jak se její manžel snaží naznačovat.

Až 213 tisíc měsíčně pro paní Fillonovou?

Uznávaný francouzský satirický časopis Le Canard enchaîné totiž tvrdí, že politikova manželka inkasovala přibližně půl milionu eur (asi 13,5 milionu Kč) za osm let ve funkci asistentky poslance, nejprve svého muže a pak – když se Fillon stal premiérem – i jeho nástupce v Národním shromáždění.

Podle časopisu brala Fillonová kolem 6 900 (186 500 Kč) až 7 900 eur (213 500 Kč) měsíčně, což je mnohem víc než průměrná mzda asistentů na plný úvazek ve výši 2500 eur měsíčně (67 500 Kč). Fillon slíbil, že je připraven odstoupit z prezidentské kampaně, pokud by ho francouzská justice obvinila. Neslíbil ale totéž v případě, že obviněna bude jeho žena Penelope. 

Hamon slibuje minimální zaručený příjem

Fillonovy problémy stranou, rozhodnutí na levici znamená konec ambicí expremiéra Vallse a do popředí se dere exministr Benoit Hamon. Podle průzkumů však kandidát levice nemá příliš velké šance v jarních volbách hlavy francouzského státu uspět.

Hamon přitom z francouzské vlády odešel na protest proti opatřením Manuela Vallse na podporu podnikání. Hamon chce, aby Francouzi zase „uvěřili v levici“ a jeho stěžejním slibem je odhodlání prosadit v zemi minimální zaručený příjem ve výši výši 750 eur. Slibuje však také legalizovat marihuanu a zrušit ona opatření na podporu podnikání, která zavedl Valls.

 

 

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud