Kdo zemře, je povinný darovat své orgány. Francie se postavila i vůli rodiny

Autor: uni - 
3. 1. 2017
18:30

Od 1. ledna platí ve Francii nový zákon, který dělá z každého občana dárce orgánů a tkání. A to bez ohledu na vůli rodiny. Pokud se lidé chtějí ze zákonné posmrtné povinnosti vymanit, musí se ještě za života registrovat na speciální stránce. Informoval o tom v úterý web HuffingtonPost.com

 

Francie prochází radikální změnou v dárcovství tkání a orgánů. Zatímco do roku 2017 s tím musel souhlasit předem buď sám dotyčný, nebo posmrtně jeho rodina, nyní se karta obrátila. Darovat orgány a tkáně musí posmrtně každý, jeho příbuzní s tím nemůžou nic dělat. Až třetina rodin darování orgánu svých blízkých někomu jinému totiž odmítala.

Pro ty, kteří nechtějí své orgány po smrti darovat, byl vytvořen Odmítací seznam. Na něj už se upsalo 150 tisíc lidí.

V listopadu vydala francouzská agentura pro biomedicínu Agence de la biomédecine film Deja-vu2, který je zaměřen na podporu 15 až 25letých k souhlasu s darováním orgánů.

Evropská unie poukázala na nedostatek orgánů k transplantaci a zvyšující se počet pacientů na čekacích seznamech po celém světě. Jejich výpočty tvrdí, že v EU v roce 2014 čekalo na orgány až 86 000 lidí. 16 lidí umírá každý den při čekání na transplantaci.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa