Po havárii přežili uprostřed džungle šest dní. Zachránili je až indiáni

Autor: abo - 
6. ledna 2017
21:20

Po šesti dnech od zmizení vojenského vrtulníku našli záchranáři ve venezuelské džungli přeživší havárie. Vláda čelí kritice za špatně koordinovanou záchrannou akci. Havarovanou helikoptéru totiž nenašla pátrací mise, nýbrž indiánský kmen.

Na palubě vojenského stroje, který zmizel nad amazonskou džunglí minulý týden, bylo 13 osob včetně několika civilistů. Podle venezuelského deníku El Nacional jsou členové vojenské posádky naživu a záchranáři je transportovali do nemocnice ve městě Puerto Ayacucho. Zda přežili i přítomní civilisté, není zcela jasné.

Havarovaný stroj se nacházel na úpatí stolové hory Cerro Duida ve státě Amazonas na jihu Venezuely. Podle místního guvernéra Liboria Guarulla helikoptéru objevili indiáni z kmene Yecuana, kteří v oblasti Amazonie žijí.

Místo havárie - národní park Duida MarahuakaMísto havárie - národní park Duida Marahuaka | outube/Andrea Paredes

Guarulla, který je zarytým odpůrcem prezidenta Nicolase Madura, tak hned zkritizoval vládu za „odfláknutou“ záchrannou akci. Podle něj pátrala po zmizelém stroji jen jedna vojenská helikoptéra. Maduro však kritiku odmítá s tím, že po vrtulníku pátralo několik vojenských jednotek přímo v hluboké džungli, uvedla BBC.

Venezuela se dlouhodobě zmítá v obrovské politické i ekonomické krizi. Koalice opozičních stran má sice většinu v parlamentu, práci poslanců ale blokuje nejvyšší soud nakloněný prezidentovi. V zemi, která je zcela závislá na vývozu ropy, je katastrofální nedostatek základních potravin, léků a hygienických potřeb. Odborníci varují, že kdysi „výkladní skříni“ Jižní Ameriky hrozí totální ekonomický bankrot a občanské války.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud