Politik chce omezit burky na úřadech. „Respektujte nás,“ vzkázal muslimům

Autor: ČTK, sou - 
25. října 2016
07:30

Uchazeč o předsednický post kanadské Konzervativní strany Steven Blaney na úvod své kampaně oznámil, že chce zakázat nošení islámských burek ve veřejné službě, při skládání občanského slibu či během hlasování ve volebních místnostech. Blaney svůj záměr v pondělí obhajoval tím, že je nezbytný pro zachování udržitelnosti kanadského integračního modelu a také pro ochranu práv žen, uvedla televize CBC News.

„Jsme země, jejíž základy spočívají v přistěhovalectví. Musíme ale zajistit, že noví Kanaďané, které přivítáme, budou chápat náš způsob života. Nechceme, aby se naše země stala zemí, kterou opustili,“ řekl Blaney. „Otevřeně vás vítáme, chceme ale, abyste nás respektovali,“ dodal. 

Blaney chce v čele konzervativců připravit zákony, které zakážou z náboženských důvodů zahalovat tvář během skládání občanského slibu. Muslimové by podle těchto představ rovněž museli odložit oděv zahalující tvář, pokud budou chtít volit. Omezení chce Blaney rozšířit i na federální úředníky. 

Zákaz nosit muslimský oděv zahalující obličej během ceremonie udělování občanství zakázala už vláda někdejšího konzervativního premiéra Stephena Harpera, federální soud ale opatření smetl ze stolu s odkazem na náboženská práva. 

Pokud soud návrh smete, chce Blaney využít parlament

Blaney dal na vědomí, že pokud soudy jeho návrhy zákonů odmítnou, využije parlament k přehlasování verdiktu. Kanadská ústava totiž umožňuje parlamentu či zákonodárným sborům jednotlivých provincií, aby dočasně uplatnily zákony, které nejsou v souladu s některými částmi charty občanských práv a svobod. 

Konzervativce a kanadskou vládu do loňského října vedl Harper, po prohře v parlamentních volbách s liberálem Justinem Trudeauem ale na stranický post rezignoval. Konzervativce prozatímně vede Rona Ambroseová, o řádném předsedovi rozhodnou stranické volby v květnu nadcházejícího roku. Parlamentní volby pak Kanadu čekají v roce 2019.

sores ( 25. října 2016 12:35 )

 V Emirátech každý cizinec který k nim přijede a chce se u nich zahnízdit musí dodržovat jejich veškeré zvyky, oblékání, modlení prostě vše podle jejich kultury je vyhoštěn a nesmí u nich žít!!! Nechápu proč to nemůže být i v Evropě??? Ty černé odpor.né drž.ky bych hnala kalašnikovem ať se vrátí odkud přitáhla ta ver.beš.Člověk neví zda je za těmi hadry vrah,ženská nebo chlap!Vůbec se nedivým, že hnal Hitler nenáviděné do plynu.

kurna1 ( 25. října 2016 11:33 )

Kdoví co se za nimi může skrývat a tak je z EU vyhnat, jestli se nepřizpusobí

beda88 ( 25. října 2016 11:32 )

no to jsou ale paka. . vždyť je to úplně jednoduché. jestliže jde kuřák do nekuřácké putyky, tak si tam taky nezapálí. když se chci podívat do židovského kostela, kde je podmínka ta čepička na hlavě, tak si jí holt musím nasadit, když se tam chci podívat. dodržování zákonů a práva v jiných oblastech a zemích je moje povinnost.

fotrpjotr ( 25. října 2016 10:33 )

Zakázat na veřejnosti po celé EU,ne jen na úřadech.

pajato73 ( 25. října 2016 10:07 )

delas, jako bychom to mohli jen tak ovlivnit... dost casto jsou tady stavky ale to televize neukaze. Nova strana (Alternative für Deutschland, stoji za myslenim normalnich Nemcu, kteri tu politiku na cmoudy nechcou))dostala tolik hlasu, az se vsichni divili, jenze tech par sedadel ve snemu to taky nezachrani... a nerikej nam jelita, snazime se urcite vic nez ty neco zmenit

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud