Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Boje o volný obchod: USA a Evropská komise jsou pro, Francie „cukla“

Autor: ČTK - 
30. srpna 2016
08:05

Spojené státy nadále hodlají dosáhnout dohody o volném obchodu s Evropskou unií do konce letošního roku. Uvedl to podle agentury Reuters Bílý dům. Zástupci Evropské komise již dříve odmítli nedělní prohlášení německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela, podle kterého jednání o dohodě v podstatě zkrachovala. Ovšem zároveň s tím se objevilo prohlášení, že Francie požádá o zastavení jednání.

Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.

„Bude zapotřebí vyřešit některá dost ožehavá jednání, ale prezident a jeho tým jsou odhodláni to udělat,“ citovala agentura Reuters mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta.

Mluvčí Evropské komise v pondělí novinářům řekl, že vyjednávání nyní vstupují do zásadní fáze, kdy jsou na stole návrhy většiny kapitol a kdy se začíná rýsovat podoba budoucí smlouvy. Komise podle něj nadále předpokládá ukončení rozhovorů ještě letos.

Bezpečnosti se nevzdáme“

Mluvčí také zopakoval dřívější slova šéfa komise Jeana-Clauda Junckera o tom, že při sjednání TTIP nehodlá Evropa obětovat své standardy v oblastech, jako je bezpečnost a ochrana spotřebitelů, zdraví, ochrana dat či kulturní diverzita nebo sociální problematika.

Zastánci TTIP tvrdí, že tato smlouva oběma stranám přinese mimo jiné rychlejší hospodářský růst. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin – podle nich i kvůli netransparentnosti a možným dopadům na zemědělství a životní prostředí. Evropská komise obvinění z malé transparentnosti odmítá, neboť zpřístupnila řadu svých materiálů k jednáním.

Zatím poslední vyjednávací kolo se uskutečnilo v polovině července v Bruselu. Členské země EU se s dosavadními výsledky budou moci seznámit na neformální ministerské schůzce věnované zahraničnímu obchodu v Bratislavě 22. září.

Francie dohodu nově odmítá

V úterý se zároveň objevily informace, že Francie požádá EK, aby zastavila jednání o dohodě o volném obchodu mezi USA a EU. Vyjednávání již nemá politickou podporu Francie, řekl ministr.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi