Znásilňování, bití a elektrošoky. V syrských věznicích utýrali 17 tisíc lidí

Autor: bud, ČTK - 
18. srpna 2016
08:10

Více než 17 tisíc lidí zemřelo od vypuknutí války v Sýrii ve věznicích syrského režimu. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila organizace Amnesty International (AI). Syrský režim se podle ní v káznicích dopouští mučení, které zahrnuje například bití, polévání vroucí vodou nebo znásilňování. Mezinárodní společenství by prý mělo Damašek tlačit k tomu, aby s mučením ve věznicích skončil. Syrská vláda obvinění tohoto typu opakovaně odmítá.

Zpráva AI obsahuje výpovědi 65 těch, kteří mučení přežili. Hovořili o podmínkách v káznicích provozovaných syrskými tajnými službami a ve vojenské věznici nedaleko Damašku. „Zacházeli s námi jako se zvířaty,“ tvrdí o chování strážců během svého pobytu v káznici advokát Sámir. „Viděl jsem téct krev, bylo to jako řeka,“ tvrdí mimo jiné.

Jednou z činností, kterou bývalí zadržení pracovníkům AI popsali, byl například rituál nazývaný přivítací party, jehož součástí byly silné rány klacky nebo kabely. Běžnou metodou mučení bylo podle organizace bičování plosek nohou. Úřední činitelé se dopouštěli také sexuálního násilí, strhávali zadrženým nehty na nohou a rukou, pálili o ně cigarety nebo používali elektrické šoky.

„Jde o soubor děsuplných příběhů, které popisují nesnesitelné týrání chovanců,“ uvedl podle agentury DPA šéf programu AI pro Blízký východ a Severní Afriku Philip Luther.

Ve válce zemřelo 280 tisíc lidí

Mučení bylo podle organizace uplatňováno rozšířeným a systematickým způsobem na všech civilistech, u kterých existovalo podezření z protirežimního postoje, tvrdí ve zprávě dále organizace.

AI celkově odhaduje, že od začátku konfliktu v Sýrii v březnu 2011 zemřelo ve vazbě nejméně 17 723 vězňů. To by odpovídalo zhruba 300 případům úmrtí za rok. Skutečná čísla jsou podle organizace zřejmě mnohem vyšší. Desetitisíce lidí totiž zmizelo beze stopy. Od začátku konfliktu v Sýrii zemřelo podle exilové Syrské organizace pro lidská práva nejméně 280 tisíc lidí. Miliony dalších musely opustit domovy.

Podívejte se na děsivé životní podmínky v Sýrii:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

balika ( 18. srpna 2016 18:55 )

Amíci stěhují jaderné zbraně z Turecka do Rumunska. Vypadá to, že jim Sýrie nevyšla. Válka se blíží ke konci. Tak alespoň plivnout jedovatou slinu. Největší teroristi jsou hnUsáci.

gabreta ( 18. srpna 2016 11:47 )

Nikdy se nikdo nedoví, kolik bylo umučených vězňů v Guantánamu! Nikdy se Amnesty International nezajímala jak je tam vězňům pošlapávána lidská důstojnost! A dneska se budou ti šmejdi otírat o Asáda a to jen pro to, že se Amíkům nehodí do krámu, protože nešlapal podle jejich "pseudodemokratických" pravidel! Ať jde celá Amnesty International se svýma pochybnýma průzkumama do haj*zlu!!

spitfajr ( 18. srpna 2016 11:30 )

Na NEČeské fašistické havloidní ČT24 jsou tím od rána pobouřeni, což je velmi zvláštní! Havloidní banda je přeci velikou obdivovatelkou "šetrných" ekologických vyšetřovacích metod soudruhů ze CIA. Tyto odporné sviňárny považují za normální a potřebné

ornellatlustoprdka ( 18. srpna 2016 11:22 )

Rozkošná propaganda Kolik za to v Plesku od Sorose dostáváte?

santikxauz ( 18. srpna 2016 10:02 )

Zase jen konspirační kecy,proč Amnesty International nekritizovala CIA,když měli po Evropě nezákonné věznice,to nevěděli?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud