Odměna za podporu Asada? Rusko a Sýrie podepsaly kontrakt za miliardy

Autor: ČTK, mb - 
27. 4. 2016
21:50

Moskva podepsala s Damaškem dohodu o obnově Sýrie. Rusko se má podílet na obnově infrastruktury Sýrie, série kontraktů je podepsána na částku 955 milionů dolarů (zhruba 23 miliard Kč). Informaci zveřejnil syrský premiér Wael Nader Al-Halqi (52).

„Ruská strana souhlasila s ideou obnovy syrské infrastruktury. Podepsali jsme dohody ve výši 675 milionů (16,1 miliardy korun) a 280 milionů dolarů (6,7 miliardy korun). Nehledě na to, čím si Sýrie prošla, dokázali jsme si uchovat infrastrukturu. Jenže produkce elektřiny je závislá na ropě a ropný sektor byl terorismem postižen více než elektrický sektor,“ oznámil premiér Sýrie Wael Nader Al-Halqi.

Konkrétní podoba dohod zveřejněna zatím nebyla, ale Rusko a Sýrie chtějí spolupráci rozšířit i v dalších oblastech. Damašek nabídl Moskvě podílet se na objevu nových nalezišť ropy i výstavbě rafinerií. Uvažuje se též o zřízení společné banky, kde budou mít oba státy stejný vlastnický podíl.

Jedná se též o přístupu syrských produktů na trhy EEU (Euroasijský ekonomický svaz), jehož členy jsou Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Arménie a Kyrgyzstán. „Sýrie má výhody plynoucí z její geografické polohy, což pro ruské firmy ze země činí komerční a industriální centrum na Blízkém východě,“ prohlásil premiér Al-Halqi.

Rusko je spolu s Íránem pevnou oporu syrského prezidenta Bašára Asada (50). Moskva loni na podzim dokonce zahájila v zemi vojenskou intervenci, od té doby Islámský stát zaznamenal značné územní ztráty. Kritici ovšem tvrdí, že Moskva bombarduje i tzv. umírněné rebely, kteří bojují proti syrské vládě.

Válka v Sýrii navíc rozhodně není u konce. Džihádisté z Islámského státu stále ovládají značné území a mírové rozhovory v Ženevě mezi opozicí a Damaškem zatím nepřinesly žádný výsledek. Příští kolo syrských mírových rozhovorů by mělo začít 10. května.

Rusko není jediná země, která obchodně těží z politické podpory vládnoucích elit. Tak např. po státním převratu na Ukrajině, tzv. Majdanu, zasedl ve vedení ukrajinské plynárenské společnosti Burisma syn amerického viceprezidenta Joe Bidena (73) Hunter Biden (46).

Britský list The Indpendent též díky deklasifikovaným dokumentům zjistil, že po válce v Iráku získaly britsko-americké firmy klíčový vliv v ropných společnostech. „Investice zahraničních společností je, zdá se, jediná možnost. Musíme být ale opatrní, abychom nevzbudili dojem, že se snažíme Iráčany odsunout na vedlejší kolej,“ stálo mimo jiné v dokumentech z jednání pracovníků britského ministerstva zahraničí z roku 2003.

Doporučujeme
marais ( 28. dubna 2016 11:04 )

to je kšeft..čím mu to Asád zaplatí? že mu nabídne naleziště ropy, které má Putin nadbytek? TO je spíše humanitární pomoc? Takový kšeft by spíše hodil ČR, které ropu musí nakupovat, nemyslíte?

balika ( 28. dubna 2016 10:05 )

z čeho jsi, ty chudáku, tak nešťastný?

ivoadler ( 28. dubna 2016 08:41 )

Šídlo v pytli neutajíš. Po Majdanu se Američani stávají členy řídících orgánů společností na Ukrajině. A je to venku. Na kontraktu mezi Ruskem a Sýrií není nic mimořádného.

balika ( 28. dubna 2016 08:40 )

Vivat Assad, Vivat Putin, přeji syrskému lidu už mír a obnovení země.

Bystrozraky ( 27. dubna 2016 23:18 )

Však oni to USA zase nechají rozbít. To je ta beznaděj, kterou šíří po celém světě. Uvidíme jak tam u nich dopadnou volby. Ale čert ví. Kapitál je kapitál a mohl by být u toho i Jesus Christus Super Star, tomu jeho prokletí peněz a válek nezabrání. Nikdo!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa