Po náletu na nemocnici v Sýrii už 50 mrtvých. I „nejlepší pediatr v Aleppu“

Autor: mb, ČTK, kal - 
29. 4. 2016
18:00

Počet obětí středečního náletu na nemocnici v syrském Aleppu vzrostl už na 50, uvedla organizace Lékaři bez hranic. Mezi mrtvými je šest zdravotníků a jedním z nich byl i „nejlepší pediatr v Aleppu“, jak svého přítele nazval ředitel tamní dětské nemocnice. Jeho dopis zveřejnila britská společnost The Syrian Campaign. Kdo zaútočil, zatím není jasné.

„Drazí přátelé, já jsem Dr. Hatem, ředitel dětské nemocnice v Aleppo. Minulou noc bylo zabito 27 členů personálů a pacientů (ředitel vychází ještě z předchozích údajů) při náletu na nemocnici Al Quds, která se nachází poblíž,“ stojí v dopise, který publikovala britská organizace The Syrian Campaign a následně zveřejnila ostatní média.

Můj přítel, Dr. Muhammad Waseem Maaz, nejlepší pediatr ve městě, byl při útoku zabit. Během dne pracoval v dětské nemocnici a v noci pak na akutním příjmu v nemocnici Al Quds. Byl přátelský, milý a rád žertoval. Byl to nejoblíbenější doktor v nemocnici,“ uvádí dále list.

Nemocnice provozovaná Mezinárodním výborem Červeného kříže a organizací Lékaři bez hranic byla bombardována ve středu pozdě večer. O život tam přišly tři desítky lidí, z nichž víc než třetina byli zdravotníci a pacienti.

Kdo provedl útok, zatím není jasné, všechny strany konfliktu se obviňují navzájem. Opozice a také USA útok připsaly syrské vládě, která to ale odmítla. Její spojenec Rusko dokonce oznámilo, že nemocnici mohlo zasáhnout letadlo koalice, která bojuje proti Islámskému státu a již vedou USA. Koalice to ale vyloučila.

Americké bombardování? Byla to prý série chyb

Dopis syrského ředitele nemocnice přichází zrovna v době, kdy USA zveřejnily zprávu o svém náletu na nemocnici Lékařů bez hranic v Afghánistánu. Podle nich šlo o sérii chyb, ale ne o válečný zločin. USA nemocnici bombardovaly loni začátkem října, tehdy zemřelo 42 lidí, včetně lékařů a nemocničního personálu. USA již dříve přiznaly zodpovědnost za nálet, který označily za omyl způsobený lidskou chybou, a omluvily se za něj. Lékaři bez hranic ale incident označili za válečný zločin a požadují, aby případ vyšetřila Mezinárodní humanitární vyšetřovací komise (IHFFC).

Samotná organizace The Syrian Campaign je z právního hlediska registrována v Británii jako firma The Voices Project, která se dle registru zabývá PR, prezentací v mediích a dalšími obdobnými činnostmi. Společnost je financována syrsko-britským ropným magnátem Aymanem Asfarim (57). Revoluci v Sýrii, která odstartovala krvavou občanskou válku a vyhnala do Evropy miliony uprchlíků, na svém účtu na sociální síti Twitter The Syrian Camapign připomněla v březnu 2016 těmito slovy: „Před pěti lety začalo v Sýrii mírumilovné povstání proti diktatuře.“

Doporučujeme
cotonice ( 29. dubna 2016 20:34 )

Opět roznášejí "demokracii" svými zbraněmi a bombardují nevinné lidi! Holt to jsou ti "osvoboditelé" a v makovicích mladých ti správní a spravedliví! Kdo se nepoučí ze své historie ,bude ji muset znovu prožít !! Jak dlouho tady budeme ještě trpět toho šaška "Šapira", který neustále vytváří v této zemi neklid a podplácí prodejné k... , aby štvali proti naši hlavě státu ?

bb88 ( 29. dubna 2016 20:25 )

V 45 Američané náhodou nesmyslně vybombardovali Drážďany a u nás továrny, nádraží, nemocnice. mosty a to i na Ostravsku kde neměli co dělat. A ti ču ráčci jezdí spanilé jízdy s džípy. Pouze v Praze, jinde by to nebylo možné, ale asi mají voňavou řiť, že do ní naše vláda tak nadšeně leze.

hanka666 ( 29. dubna 2016 19:55 )

*** na všechny války, *** na všechny, kteří toto způsobili.Zbavme se všech válečných štváčů, válku odsírají jen obyčejní lidé a honora je na svých jachtách, ve svých kasinech a jezdí si po summitech mají jen blbé kecy. Neskutečná nespravedlnost. ***, ***, ***

cicihala ( 29. dubna 2016 19:10 )

Nemocnice bombarduje jen USA kriminální armáda a pak to svádí na kdekoho, kdyby se do toho furt namíchali, tak by tam ani válka nezačala

balika ( 29. dubna 2016 18:40 )

Amíci "omylem" shazují jídlo a zbraně islamistům a "omylem" bombardují nemocnice.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa