Česko přijme sedm Syřanů na základě kvót. Tři z nich preventivně „vzali roha“

Autor: simao, ČTK - 
26. 4. 2016
17:50

Česko se rozhodlo přijmout prvních sedm syrských uprchlíků na základě přerozdělovacích kvót, které v loňském roce schválila EU. Prošli bezpečnostní prověrkou. Má to však háček. Tři z nich opustili řecká zařízení, aby se přesídlení do Česka vyhnuli. Uvádí to pravidelná zpráva ministerstva vnitra o migraci.

Letos v únoru Česko v rámci evropských přerozdělovacích kvót, které Sobotkova vláda kritizuje, nabídlo první místa pro 20 uprchlíků z Řecka a 10 z Itálie.

Bezpečnostní prověrkou prošlo sedm Syřanů, kteří byli v Řecku. Ostatních 13 uprchlíků z Řecka a deset z Itálie po bezpečnostních prověrkách Česko přijmout nechce. „A to z důvodu, že ve složkách těchto osob, které České republice postoupilo Řecko a Itálie, nebyl dostatek kopií osobních dokladů, které by potvrdily totožnost těchto osob,“ vysvětluje zpráva ministerstva vnitra o migrační situaci, která se týká období do poloviny dubna.

Reakce na to, že se Česko chystá přijmout prvních sedm Syřanů (ale tři z nich se přemístění snaží vyhnout), na sebe nenechaly dlouho čekat.

„Zpráva dne: ČR se rozhodla přijmout prvních sedm syrských uprchlíků na základě kvót EU. Dodávám: Pan prezident s kvótami zásadně nesouhlasí,“ upozornil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru. 

Také premiér Bohuslav Sobotka a členové jeho vlády však často upozorňují, že uprchlíci u nás zkrátka být nechtějí. Potvrdilo se to i na případu křesťanských uprchlíků, které z Iráku dovezl nadační fond Generace 21. Ti, kteří byli ubytování v zařízení Okrouhlík na Jihlavsku, sice původně tvrdili, že v Česku zůstat chtějí, nakonec ale sbalili kufry a vyrazili do Německa. 

„Máme problém souhlasit s povinnými kvótami. Jsme přesvědčeni, že to nefunguje. Pro politiky je nemožné vysvětlovat lidem, že musejí akceptovat tento závazný systém, když lidé vidí, že migranti nechtějí zůstat v Česku,“ upozorňoval EU nedávno ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na konferenci GlobSec 2016 v Bratislavě.  

Na pozadí zjištění o sedmi syrských uprchlících, které má Česko přijmout na základě kvót, se však do vlády pustil opoziční lídr Petr Fiala.

„Ačkoli česká vláda kvóty slovně odmítá, její faktické kroky jsou opačné. Výsledkem však je situace, kdy uprchlíci, kteří mají být proti své vůli přesunuti, raději utečou. Je evidentní, že přerozdělování nefunguje. O to zarážející jsou snahy Evropské komise změnit evropský azylový systém, který má nově obsahovat kvóty trvalé. Kvóty jsou špatná cesta. Nechme toho,“ vzkázal Fiala.

Česko by mělo do konce roku 2017 přijmout 2691 lidí ze středomořských zemí, které nejvíc zasáhla migrační krize. Nejprve se Česko v rámci přerozdělovacích kvót dobrovolně zapojilo do relokačního programu se závazkem přijmout 1100 uprchlíků z Itálie a Řecka. Později bylo při jednáních uvnitř EU schváleno rozšíření o dalších 1591 uprchlíků, přestože Česko a několik dalších zemí tehdy hlasovalo proti rozšíření původních kvót.

Na některém z příštích jednání by dokument ministerstva vnitra měla projednat vláda. Zpráva také upozorňuje na to, že přesídlování uprchlíků zatím ve všech směrech vázne a je velmi pomalé. Podle dokumentu nabídlo 21 členských států EU místa pro přijetí 4826 uprchlíků. Přesídleno jich bylo 1195.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud