Zapálené popelnice, ohlušující granáty: Uprchlíci běsní kvůli návratu do Turecka

Autor: ČTK, mb - 
27. dubna 2016
11:38

Nelegální migranti, kteří se dostali do Evropy a nyní jsou zadržováni v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Lesbos, zaútočili na politiky a policisty. Nelíbí se jim dohoda EU s Tureckem, v souladu s níž jsou deportováni pryč z Evropy, pokud je jejich žádost o azyl zamítnuta. Nepokoje vypukly v úterý, napjatá situace ale trvá i dnes.

Jak dnes napsal řecký deník Ethnos, je výbušná atmosféra ve sběrných táborech citelná již dlouhodobě s tím, jak uprchlíkům postupně s odmítáním jejich žádostí o azyl dochází, že se budou muset vracet.

Úterní nepokoje v uprchlickém táboře Moria vypukly poté, co se po dvoutýdenní přestávce začali opět odvážet běženci do Turecka v rámci návratového programu. Nastala hádka mezi Pákistánci a Afghánci o to, která skupina bude naložena do lodi směřující zpět do Turecka jako první.

Útok na evropské politiky

Jako „rozbuška“ posloužila návštěva řeckého ministra pro migraci Jannise Muzalase a nizozemského státního tajemníka pro migraci Klaase Dijkhoffa. Když oba šli kolem plotu úseku pro mladistvé, křičeli na ně nezletilí běženci nejprve „Svobodu“ a „Otevřete hranice“. Poté po nich začali házet plastové láhve s vodou a další předměty. Oba činitelé museli pod policejní ochranou uprchnout do bezpečí.

Video Rozzuření migranti na ostrově Lesbos - Reuters
Video se připravuje ...

Asi 1500 z celkového počtu 3500 uprchlíků tábora se pak pokusilo prorazit plot. Také zapálili kontejnery s odpadky. Policie proti nim nasadila slzný plyn a použila proti nim i ohlušující granáty. Až teprve v průběhu večera se situace částečně zklidnila. Incidenty si vyžádaly deset zraněných.

Uživatelé na sociální síti Twitter následně zveřejnili, jakou mají imigranti ze způsobeného chaosu a požáru radost.

Jiní uživatelé naopak vyjádřili se „vzpourou“ nelegálních migrantů solidaritu. „Sprchy v uprchlickém táboře Moria jsou ostudou. Zařízení není důstojným ubytováním pro lidi,“ napsala Natasha Tsangarides.

Vráceno do Turecka nakonec bylo pět desítek lidí a deportace má dále pokračovat. Nejklidnější jsou zatím syrští uprchlíci, kteří mají i při návratu do Turecka naději, že jim bude žádost o azyl kladně vyřízena a že se budou moci přece jen odstěhovat do některé ze zemí EU.

Napětí panuje také hlavně v severním Řecku u hranice s Makedonií. Uprchlíci protestovali v úterý i v táboře Cherso Kilkis, kde požadovali otevření hranic do zbytku Evropy a zlepšení ubytovacích podmínek.

Nejhorší jsou podmínky v táboře u příhraniční vesnice Idomeni, kde se tísní kolem 10 tisíc lidí. Řecké úřady se průběžně snaží odvážet uprchlíky do jiných lokalit. Kapacity náhradních táborů či ubytovacích zařízení jsou ale malé, a tak jde všechno pomalu. Úřady naposledy slíbily přestěhovat aspoň polovinu lidí do pravoslavných Velikonoc, které letos spadají na přelom dubna a května.

jafratatita ( 20. září 2016 02:10 )

Ja tedy nevim, ale snad je tam tech uprichliku dost, aby vzali hadry a ten bordel po sobe uklidili ne!!! Cele dny se tam jen vali, a jeste jim budeme delat otroky ne!

montevideo ( 15. května 2016 10:59 )

Co si to vůbec dovolují? Vynucovat si vstup do Evropy. Co by se asi stalo s Evropanem, který by se takto choval v jejich zemi?

hejhej ( 27. dubna 2016 11:53 )

"Přicestují", na fotce sami mladí chlapi a chovají se jako hovada. To nejsou lidé, ale pralidé, kteří do civilizované Evropy nepatří, navíc jsou ze zemí, kde žádná válka není. Můžeme "poděkovat" organizátorům této invaze ( USA a krávě Merkelové).

Zobrazit celou diskusi