Švýcaři vytrestali muslimku, která si i přes zákaz nasadila burku

Autor: ČTK, mb - 
13. 7. 2016
10:45

Ve švýcarském kantonu Ticino platí od začátku července zákaz nošení náboženského oděvu zakrývající tvář. Švýcarská muslimka Nora Illi se zákazem nošení burky na veřejnosti nesouhlasí a demonstrativně se prošla po rušné ulici. Doprovázel ji francouzský muslim Rachid Nekkaz, který označuje zákaz nošení burky za „diskriminační“.

Nora Illi z Centrální islámské rady Švýcarska se prošla středem města Locarno v burce na protest proti „nespravedlivému“ zákonu. Doprovázel ji francouzský podnikatel alžírského původu Rachid Nekkaz, který bojuje proti zákazu nošení burek.

Zákon zakazující nošení burek podpořilo v referendu v roce 2013 více než 65 procent obyvatel kantonu, ale až začátkem letošního července vstoupil v platnost.

Zákon platí jak pro místní, tak i pro turisty a ambasáda Saúdské Arábie už vyzvala své občany, aby zákon respektovali. „Úřady v kantonu Ticino oznámily, že od 1. července 2016 budou vynucovat zákon nošení burky na veřejném prostranství… Vyzýváme občany, aby respektovali švýcarské zákony a pravidla a vyhnuli se tak problémům,“ stojí v prohlášení ambasády.

Evropská muslimská aktivistka Nora Illi však zákon nerespektovala, a policie ženu okamžitě zastavila. Zatímco francouzský podnikatel a bojovník za právo nošení burky na veřejnosti Rachid Nekkaz dostal pokutu 200 švýcarských franků (zhruba pět tisíc korun) za „navádění k porušení zákona“, pokuta pro Noru Illi z Centrální islámské rady Švýcarska ještě nebyla stanovena. Zákon v takových případech stanoví, že se může pohybovat v rozmezí od 100 do 10 tisíc franků (2 500 až 250 tisíc Kč).

Švýcarsko není jediná země, kde platí zákaz nošení burky na veřejnosti. Podobný zákon zavedla už v roce 2011 Francie či Belgie. Letos v květnu se k těmto zemím připojilo Nizozemí, kde platí zákaz zakrývání obličeje ve školách, nemocnicích a v městské hromadné dopravě.

 

Nošení muslimského oděvu, ať už burky či šátku, je zvláště v západních zemích Evropy ožehavým tématem, kterým se dnes bude zabývat dokonce soudní dvůr Evropské unie. Konkrétně jde o případ jisté poradenské firmy, jejíž zákazníci odmítli, aby požadované služby zajišťovala muslimka v šátku.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa