Škola: Muslimové nemusí učitelce podávat ruku. Co bude dál? Děsí se politici

Autor: ČTK, mb - 
6. dubna 2016
11:26

Rozhořčení ve Švýcarsku vyvolalo rozhodnutí jedné střední školy, že její dva muslimští žáci už nemusejí podávat ruku učitelkám. O výjimku z tohoto tradičního evropského pozdravu při setkání ve švýcarských školách požádali chlapci s vysvětlením, že islám jim zakazuje dotýkat se žen nepatřících k rodině.

Postoj vedení školy v městečku Therwil pobouřil i švýcarskou ministryni spravedlnosti Simonettu Sommarugovou (55), podle které je podání ruky součástí švýcarské kultury a každodenního života. Zdůraznila, že takto si integraci přistěhovalců nepředstavuje.

Starosta městečka o 10 tisících obyvatel řekl, že místní lidé jsou s rozhodnutím školy nespokojeni. Podání ruky je podle něj zažitým vyjadřováním respektu vůči druhému člověku a školy to mají dětem vštěpovat.

Udělení podobné výjimky muslimským chlapcům, kterým je 14 a 15 let a ve Švýcarsku žijí již několik let, označila za chybu i hlavní školská správa. Poznamenala, že ve stejném regionu se takto rozhodla vyřešit stejný „nepříjemný problém“ již dříve jiná škola.

„Dnes je to podání ruky a oč půjde zítra?“ řekl vedoucí parlamentního výboru pro školství Felix Mueri. Rozhodnutí školy v Therwilu podle něj vytváří špatný příklad.

Kvůli postoji školy se dostaly do pře i místní muslimské organizace. Švýcarská federace islámských organizací uvedla, že v koránu není nic, co by požadovalo, aby žák nepodával ruku učitelce. Švýcarská federace pokrokového islámu dokonce vyzvala Švýcarsko, aby podobným extremistickým požadavkům nevyhovovalo. Avšak menší Islámská ústřední rada Švýcarska prohlásila, že potřesení rukou mezi mužem a ženou mají muslimové zakázáno. „Po sexuálních útocích v Kolíně nad Rýnem (o silvestru) požádali muslimy, aby si od žen udržovali odstup. Nyní žádají, aby jim byli blíž,“ řekl mluvčí rady švýcarským médiím.

Vedení školy v Therwilu reagovalo na kritiku sdělením, že nemá důvod svůj postoj měnit. Rozhodnutí odvolá jen v případě, že jí to nařídí úřady. Místní školní správa uvedla, že škola zaujala pragmatický přístup. Ale připustila, že to nemá být trvalé řešení, protože pravidla by měla být stejná pro všechny školáky v zemi.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

dfghjk ( 1. července 2016 09:07 )

To je diskriminace na druhou, mohamedán co nechce podat ruku ženě diskriminuje kantorku z titulu pohlaví a kantorka co ho do toho nutí diskriminuje mohamedána z titulu náboženství. Naše ombucmanka by se na tom vyřádila.

maledivy2016 ( 1. července 2016 08:31 )

:Tenhle odporny vrazedny Allahuv odpad bez slitovani likvidovat !!!! V Evrope ten hnus nema pravo existovat a v tech jejich zavsivenych zemich na jejich totalni likvidaci pouzit nuklearni zbrane. Cim vice toho ksindlu chcipne, tim lepe. Tahle drza Allahova invazivni sebranka i s tim jejich za.sra.nym Allahem musi zmizet z tohoto sveta!!! Nemci by se uz konecne meli provest ultrapravicovy prevrat a zacit jednat !!!! Nemecko je nutne zbavit tohoto ksindlu jednou provzdy. Dobytcaky jsou jiz pripravene !!!

1912 ( 6. dubna 2016 18:17 )

at táhnou islamistická verbež nepatří do EU!!!

ShinzoCZ92 ( 6. dubna 2016 17:47 )

A kdo za to může???Že je jich tu tolik!!!

rentierskej ( 6. dubna 2016 17:14 )

souhlas!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud