Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Polsko i Rakousko zpřísňují kontroly na hranicích. Opatření se dotkne i Čechů

Autor: ČTK, bud - 
4. července 2016
08:00

Polsko od pondělí obnovuje na jeden měsíc kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru, včetně hranic s Českou republikou. Důvodem jsou tři významné mezinárodní akce, které se v červenci uskuteční na polském území. Úřady připomínají, že kontroly budou pouze namátkové. Kontroly na hranicích zpřísnilo tako Rakousko, a to kvůli obavám z nárůstu migrantů.

Dočasné opatření souvisí s vrcholnou schůzkou Severoatlantické aliance (NATO), se Světovými dny mládeže a návštěvou papeže. Summit NATO se bude konat 8. a 9. července ve Varšavě a Světové dny mládeže od 25. do 31. července v Krakově. Papež František bude pobývat mezi účastníky dnů mládeže od 28. do 31. července.

Podle sdělení polských úřadů se kontroly budou provádět od 4. července do 2. srpna na hranicích s Českem, Německem, Litvou a Slovenskem a také v přístavech a na letištích.

Mluvčí polské pohraniční stráže Joanna Rokická ujistila, že v cestování do země se v zásadě nic nezmění. Kontroly budou podle ní prováděny namátkově u vybraných osob.

Přechod pouze na vybraných místech

České ministerstvo zahraničí v této souvislosti informovalo, že cestující budou moci v uvedeném období překračovat polské hranice pouze na určených místech. Do seznamu těchto míst je možné nahlédnout na webu ministerstva. „Upozorňujeme, že překročení státní hranice na jiném místě, neuvedeném v seznamu, může být polskými orgány trestáno peněžitým trestem až ve výši 500 zlotých,“ varuje ministerstvo.

Dočasně obnovit kontroly na hranicích uvnitř schengenského prostoru umožňují příslušné smlouvy při různých významných politických, sportovních či jiných událostech. Loni v září se k tomuto opatření například uchýlily Německo, Rakousko a Slovensko v souvislosti s uprchlickou krizí. V roce 2012 už této možnosti využilo i Polsko během mistrovství Evropy ve fotbale, které tehdy pořádalo.

Kvůli migrantům zpřísňuje kontroly Rakousko

Rakouská policie kvůli obavám z nárůstu počtu migrantů v letních měsících zvýšila intenzitu hraničních kontrol na přechodu s Maďarskem. Na maďarské straně se v pondělí ráno vytvořila kolona, v níž někteří řidiči čekali i dvě hodiny. 

„Na základě zkušeností z loňského roku s vysokým počtem záchytů uprchlíků jsme dnes, tedy 4. července, zvýšili intenzitu kontrol, abychom předešli situaci, jakou jsme tu měli loni,“ uvedla policejní mluvčí Daniela Landauerová. Kontroly rakouská policie zpřísnila na hraničním přechodu Nickelsdorf-Hegyeshalom, jímž však prochází hlavní dálniční spojení mezi Vídní a Budapeští.

ivoadler ( 4. července 2016 10:29 )

Když je něčeho moc, tak je toho příliš. Stáda migrantů musí skončit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa