Vyřídí brexit excentrik Boris? Johnson dal Londýnu kola, školákům do těla

Autor: Václav Lang - 
27. června 2016
05:15

Lidé si zvykli bývalému starostovi Londýna Borisi Johnsonovi říkat křestním jménem. Působí totiž velmi bezprostředně a na první pohled neplní zažité představy o suchopárných britských politicích. I to ho částečně vyhnalo na vrchol. Po referendu o vystoupení z EU, za což sám hlasitě lobboval, se o něm mluví jako o budoucím premiérovi Británie. Tedy nástupci Davida Camerona.

Dlouhou dobu byl Johnson znám hlavně jako rozevlátý starosta Londýna, který v britské metropoli zavedl tzv. Borisova kola. Tedy kola, která si můžete na jednom konci města půjčit a jinde je zase vrátit. Jindy byl rozčepýřený muž, vizáží ne nepodobný Donaldu Trumpovi, viděn, jak v košili a s kravatou sráží s rugbyovým balonem v ruce drobné školáky.

Video Boris Johnson uzemnil desetiletého školáka. - BLESK.TV

Johnsonovou původní profesí je novinařina. V 80. a 90. letech psal pro Times of London, dělal mimo jiné dopisovatele z Bruselu, kde popisoval průběh evropské integrace. Dodnes píše sloupky do britského listu The Telegraph. Tam také oznámil, že se přikloní k zastáncům odchodu Británie z EU, i když údajně měl napsanou i druhou verzi sloupku, v níž se naopak přikláněl k opačné variantě.

Každopádně se stal jednou z hlavních tváří stoupenců brexitu a po oznámení rezignace Davida Camerona se o něm hovoří jako o budoucím britském premiérovi. Koneckonců teprve před několika týdny skončil po dvou volebních obdobích v čele Londýna, když ho nahradil Sadiq Khan, první muslimský starosta britské metropole.

Zavěšený Johnson, tentokrát na lanovce během olympijských her v Londýně.Zavěšený Johnson, tentokrát na lanovce během olympijských her v Londýně. | Facebook

Klaun s blonďatým mopem boduje u střední třídy

Johnson, který se narodil v roce 1964 v New Yorku, je ale také obratným politikem. I díky vizáži „klauna“ s „blonďatým mopem“ na hlavě, jak jeho účes nazývají britští novináři, si získal na svou stranu řadu voličů a je jedním z nejoblíbenějších politiků.

Oslovuje zejména britskou střední pracující třídu. V rámci Konzervativní strany je považován za libertariána. Borisovi stoupenci mají rádi jeho zábavnost, kritici ho zase viní z lenosti, nepoctivosti a vyčítají mu rasistické a homofobní narážky.

Boris Johnson jako by si po vyhlášení výsledku referenda teprve uvědomil, co se staloBoris Johnson jako by si po vyhlášení výsledku referenda teprve uvědomil, co se stalo | EPA

Vlna kritiky se na něj ale snesla právě po úspěšné kampani za vystoupení z EU. Jako by totiž Johnson po vyhlášení výsledků zařadil zpátečku. Vyjádřil lítost na tím, že Cameron odchází z čela země a řekl, že by se Británie neměla po referendu otáčet zády.

ČTĚTE VÍCE: Vše o brexitu

1pepan ( 27. června 2016 13:09 )

Měl by.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud