Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Radil diktátorům, teď pomáhá Trumpovi: Kdo dřív platil šéfa jeho kampaně?

Autor: mb - 
24. května 2016
10:20

Republikánský kandidát na post prezidenta USA Donald Trump (69) má novou „pravou ruku“. Je jí Paul Manafort (67), který ovšem vzbuzuje stejně kontroverzí jako jeho šéf. Zkušený lobbista totiž pracoval nejen pro ukrajinského exprezidenta Janukovyče či americké prezidenty Bushe, Reagana, ale i africké a asijské diktátory.

Manafort posílil volební Trumpův tým již v březnu, nyní ho ale miliardář Trump povýšil na šéfa celé kampaně. Paul Manafort si konzultační činností vydělal obrovské jmění. Vlastní domy po celých Spojených státech, ať už se jedná o Floridu, Virginii či Trumpův domovský New York. Kritici ale poukazují na to, že ne všechny příjmy byly – aspoň tedy z morálního hlediska – „čisté“.

V 80. letech minulého století přijal Manafort 600 tisíc dolarů od vůdce angolské povstalecké skupiny UNITA Jonase Savimbiho, který vedl krvavý boj proti konkurenční skupině MPLA. Nehledě na to, že se UNITA dopouštěla v bojích obrovských zvěrstev, díky Manafortovi byl Savimbi přijat v USA se všemi poctami jako hrdina „svobodného světa“.

Kontroverzní je i další Manafortův klient – filipínský diktátor Ferdinand Marcos, který zemi vládl tvrdou rukou dlouhých dvacet let, od roku 1965 až do roku 1985, kdy byl svržen armádou poté, co neuznal výsledky prezidentských voleb v zemi. Marcos uprchl na Havaj, kde mu tenkrát poskytly „azyl“ USA. Filipíny během své vlády zcela zdevastoval, došlo k obrovským rozdílům mezi životní úrovní obyvatel a země dodnes splácí dluhy nadělané Marcosem.

Přehled kontroverzních Manafortových klientů je dlouhý, ale z poslední doby je to např. exprezident Ukrajiny Viktor Janukovyč, kterému svými radami pomohl v roce 2010 ke znovuzvolení. Janukovyč byl ale v roce 2014 odstaven poté, co se po státním převratu moci chopily proevropské síly. Za svou poradenskou činnost na Ukrajině dle britských médií dostával ročně sedmicifernou dolarovou sumu…

Kromě afrických či asijských diktátorů však Manafort pracoval i pro několik amerických prezidentů a další vysoce postavené politiky. Jeho zkušenost by mohla Trumpovi dle pozorovatelů prospět. „Paul (Manafort) se stal veřejnou tváří Trumpovy kampaně a má na Trumpa vliv, což zatím nikdo jiný neměl,“ myslí si Manafortův kolega-lobbista Charlie Black, který si zároveň myslí, že ani Manafort Trumpa úplně nezmění: „Znám Trumpa 30 let a furt je stejný, má stejnou osobnost.“

Poslední průzkumy veřejného mínění naznačují, že by nyní prezidentské volby vyhrál Donald Trump (69), pokud by proti němu demokraté postavili Hillary Clintonovou (68). Trump by získal 46 procent, Clintonová 44 procent. Ve hře ovšem stále zůstává Bernie Sanders (74), který v posledních týdnech porazil v několika státech Clintonovou. Volby amerického prezidenta se uskuteční letos v listopadu.

Nezadat ( 24. května 2016 11:12 )

Je mě ho líto,buď to s kreslí jak v Rakousku nebo ho odstraní pěkně demokraticky jak Kenedyho.Přece není nad americkou demokracii.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud