Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Putinovu zlobu střídá radost. Nový kosmodrom se pochlubil videem z rakety

Autor: ČTK, mb - 
17. května 2016
10:25

Roskosmos zveřejnil video, které dokumentuje úspěšný start rakety z kosmodromu Vostočnyj na konci dubna. Záznam z pohledu kamer připevněných na raketě nabízí velkou podívanou. I když byl start nakonec úspěšný, šlo o „druhý pokus“. První start rakety byl na poslední chvíli zrušen kvůli poruše řídícího systému rakety, což prezident Vladimir Putin (63) ostře kritizoval.

Nosná raketa Sojuz 2.1 vynesla na oběžnou dráhu trojici menších družic. Sojuz 2.1 odstartoval 28. dubna v 05:01 místního času (04:01 SELČ) a do kosmu vynesl tři menší družice: Lomonosov, Aist-2D a SamSat-218. Satelity se od rakety oddělily přibližně devět minut po startu a zamířily na oběžnou dráhu.

„Chci vám poblahopřát. Máte na co být hrdí,“ řekl po úspěšném startu ruský prezident Vladimir Putin pracovníkům kosmodromu a Roskosmosu. Předchozí nezdar označil za „přehnanou reakci“ řídícího systému, jenž zabránil startu, který prý bylo možné provést.

Dříve přitom prezident Putin kritizoval „lajdáctví“ v raketovém průmyslu, které podle něj nejspíš zavinilo i další neúspěchy v ruském vesmírném programu v poslední době. Rovněž prohlásil, že pokud za problémy skutečně stojí špatný přístup odpovědných lidí, bude nutné vyvodit závěry.

Vostočnyj je první ruský národní civilní kosmodrom, který má Moskvě zajistit nezávislý přístup do vesmíru. Dosud využívaný kosmodrom Bajkonur se totiž pro Rusy ocitl po rozpadu někdejšího Sovětského svazu v zahraničí, protože se nachází na území středoasijského Kazachstánu. Převedení celého provozu do Vostočného ale ještě nějaký čas potrvá. Nové ruské vesmírné centrum v Amurské oblasti totiž zdaleka není dokončené.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

tgbg ( 17. května 2016 14:41 )

KOMUNISTI JSOU KATASTROFOU PRO KAŽDÝ NÁROD A KAŽDÝ STÁT KDE VLÁDLI DOVEDLI KE KRACHU!!!!!NIKDY KOMUNISTICKÉ VYVRHELE NEVOLTE!!!!

tgbg ( 17. května 2016 12:45 )

KDYBY LŮZA NEVOLILA UŽ PŘED 60 TI LETY KOMUNISTY , NEDOŠLO BY K ROZKRÁDÁNÍ A DAROVÁNÍ NAŠEHO STÁTU RUSKÝM FAŠISTŮM !!!! HOLD,CO LIDÉ CHTĚLI-- TO MAJÍ !

Zobrazit celou diskusi