500 úspěšných startů. Z Bajkonuru odstartovala vesmírná loď Sojuz

Autor: ČTK, mb - 
2. 9. 2015
08:05

Z kosmodromu Bajkonur odstartovala vesmírná loď Sojuz TMA-18M s trojicí kosmonautů z Ruska, Dánska a Kazachstánu na palubě. V pátek ráno se má spojit s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS. Kosmická agentura Roskosmos zároveň oznámila, že se jedná už o pětistý úspěšný start rakety Sojuz z Bajkonuru.

Kosmonauti z Dánska a Kazachstánu mají strávit na ISS pouze krátkou, desetidenní misi. Ruský kosmonaut Sergej Volkov má na ISS zůstat šest měsíců. Na stanici nyní pobývají ruští kosmonauti Gennadij Padalka, Michail Kornijenko a Oleg Kononěnko, Američané Scott Kelly a Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui.

Jako Gagarin

Ze stejného kosmodromu 12. dubna 1961 dobyl pro lidstvo vesmír sovětský kosmonaut Jurij Gagarin (†34). Kosmonautika od té doby výrazně pokročila a další metou pro lidstvo je cesta na Měsíc a Mars.

Astronauti se nyní dokonce naučili pěstovat ve vesmíru ovoce a americký kosmonaut Kelly, který se pochlubil žonglováním s „vesmírným ovocem“, prohlásil: „Je super mít ve vesmíru čerstvé ovoce. A hlavně, pokud chceme letět na Mars a zbudovat kolonii, kam nebudou moct dopravovat zásoby, musíme se naučit zásobovat se ve vesmíru sami.“

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa