Obamův exporadce pro Blesk: Radar v Česku? Nikdy neříkáme nikdy

Autor: Václav Lang - 
17. 5. 2016
05:20

V rumunském Deveselu otevřeli minulý čtvrtek raketovou základnu, která je klíčovou součástí tzv. protiraketového štítu NATO. V něm měla podle dřívějších plánů sehrát stěžejní roli i Česká republika a radar v Brdech. Oživí Američané tento nápad? Na dotazy Blesk.cz odpovídal na základně Deveselu v den jejího otevření Douglas E. Lute, velvyslanec USA v NATO, který v době rozhodování o radaru v Brdech působil jako bezpečnostní poradce prezidentů Bushe a Obamy.

Česká republika podle Lutea nefiguruje ve stávajících plánech protiraketového štítu. Ten čítá radarovou základnu v Turecku, raketovou základnu v rumunském Deveselu, která byla slavnostně otevřena ve čtvrtek, a polskou raketovou základnu, jejíž stavba minulý týden začala a měla by být dokončena v roce 2018. Poté bude mít celý systém podle Lutea „dostatečné pokrytí“ prostoru NATO, proto se zatím nepočítá s dalšími základnami. „Ale v téhle záležitosti nikdy neříkáme nikdy,“ odpověděl na dotaz Blesk.cz.

Douglas Lute, velvyslanec USA v NATO, debatuje s novináři v Deveselu o protiraketové obraně.Douglas Lute, velvyslanec USA v NATO, debatuje s novináři v Deveselu o protiraketové obraně. | Václav Lang, Blesk.cz

Počítá se v rámci protiraketové obrany (BMD) s výstavbou dalších zařízení?

Právě teď plány nezahrnují žádné další lokality. Po zapojení základny v Polsku v následujících dvou letech – předpokládáme, že to potrvá kolem dvou let - budeme mít celkem dostačující pokrytí prostoru NATO.

A co bude následovat po otevření základny v Polsku?

Tak, jak nyní BMD (Ballistic missile defence, protiraketová obrana, pozn. red.) vypadá, je ucelený obrázek. Co víme, je, že se další spojenci vyjádřili, že chtějí přispět do tohoto systému, a když se budou tyto radary zapojovat, budeme muset přepracovat geometrii projektu a zjistit, kde bude jejich umístění nejlepší. Každý radar, který se přidá k tomuto ‚systému systémů‘ zefektivňuje naše střelecké systémy, protože díky tomu dříve zjistíme dráhu střely a přesněji ji zaměříme, takže máme čas a lokalizaci, což znamená, že interceptory (antirakety) mají vyšší pravděpodobnost úspěchu. Takže každý další radar vylepšuje náš zásah proti střelám.

Podívejte, se, jak to vypadá uvnitř raketové základny Deveselu:

Video Blesk navštívil novou raketovou základnu USA, která rozzuřila Putina. - Vašek Lang

Před několika lety byly plány postavit radar i v České republice. Existuje nějaká možnost, že by se tento plán obnovil?

V současné době se to nechystá, a to kvůli stávajícím plánům – tedy dnešnímu otevření Deveselu a otevření základny v Polsku za dva roky. Díky nim bude tento ‚systém systémů‘ dostatečný. Ale v téhle záležitosti nikdy neříkáme nikdy.

Působil jste v Bílém domě jako poradce prezidenta Bushe i prezidenta Obamy, kdy se rozhodovalo o stavbě radaru v České republice. Můžete mi říct víc o konečném rozhodnutí radar nestavět?

V době, kdy jsem působil v Bílém domě, jsem pracoval zejména na Iráku, Afghánistánu a Pákistánu a neměli jsme žádný protiraketový systém. Takže nejsem příliš obeznámen s touto záležitostí kromě toho, že si myslím, že politiky se zkrátka nesešly. To je důvod, proč jsme se rozhodli tehdejší plán revidovat a dnešní otevírací ceremoniál je v rámci tohoto plánu velký krok.

Blesk.cz byl u otevření raketové základny Deveselu:

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

suov ( 29. ledna 2017 13:52 )

Jen přijeď ty moulo, my tě posadíme na nejvyšší strom a budeš dělat radar,,,

gabreta ( 17. května 2016 15:37 )

Hitler byl proti nim troškař!! Nikdo svět nevykrádá tak, jako oni!!

balika ( 17. května 2016 14:36 )

Prace u Brna, Chlumec nad Cidlinou a Libava. Zde se nacházejí tři XBR radary. V Brdech bude americká vojenská základna, kam se má nasáčkovat 12 tis.amer.vojáků. První rána z Kaliningradu je smete z povrchu zemského.

tvujosudzmrde ( 17. května 2016 12:21 )

Šmejdi Americký! Zlo na tomto světě!

bittvera ( 17. května 2016 09:42 )

***

Zobrazit celou diskusi
Další videa