Trump je na mizině. O peníze na kampaň potají žádá další miliardáře

Autor: ČTK, tmp - 
13. května 2016
21:51

Miliardář a předpokládaný republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump začíná shánět peníze od politických sponzorů. Dosud přitom opakovaně zdůrazňoval, že si vše platí sám. Další fáze volebního boje ale může stát až 24 miliard korun, což je i pro Trumpa „velká pálka“.

Miliardář dosud za kampaň utratil svých v přepočtu asi 1,2 miliardy korun, dalších zhruba 287 milionů korun vynaložili jeho podporovatelé, kteří si ale své podpůrné akce organizovali sami. Nyní, když má republikánskou nominaci v podstatě jistou, si je Trump vědom toho, že pro očekávaný souboj s demokratkou Hillary Clintonovou bude potřebovat mnohem více peněz. Náklady na kampaň pro listopadové prezidentské volby totiž mohou snadno vyskočit až na v přepočtu více než 24 miliard korun.

Ačkoli Trump neustále zdůrazňoval, že si vše platí z vlastních peněz, již od března členové jeho týmu anonymně sdělovali médiím, že po získání nominace chce využít peněz sponzorů. Proto také počátkem května jmenoval finančním ředitelem své kampaně newyorského investora s vazbami na Hollywood a Las Vegas Stevena Mnuchina.

Plánuje benefiční akce

Trumpův štáb nyní chystá několik akcí, na nichž chce oslovit sponzory. Například 25. května se v losangeleském sídle realitního magnáta Toma Barracka uskuteční benefiční akce, po níž bude brzy následovat obdobná událost v New Yorku. Vzniká rovněž webová stránka, která bude cílit na drobné dárce.

Trump v nedávném rozhovoru s AP prohlásil, že duel prezidentských kandidátů bude stát spoustu peněz. On ale spoléhá na to, že jeho mítinky a setkání s voliči média zpravodajsky pokrývají a že hodně ušetří na drahé televizní reklamě díky tomu, že má status slavné osobnosti.

Pomůžou další miliardáři?

Trump nyní vedle Mnuchina, který s politickým sponzorstvím nemá zkušenosti, získal pro tuto záležitost skutečné odborníky, jako jsou podle AP například Eli Miller, Anthony Scaramucci či Ray Washburn. Ti přitom pracovali pro Trumpovy soupeře, kteří již ale tažení za nominací ukončili.

Za Trumpem se s finanční podporou začínají pomalu řadit velcí sponzoři. Miliardář Sheldon Adelson, který v prezidentských volbách před čtyřmi lety patřil k největším dárcům, napsal tento týden v listu The Washington Post, že podporuje Trumpa, a při této příležitosti vyzval ostatní zámožné příznivce, aby učinili to samé. Adelsonovi miliardářští kolegové Peter Thiel, který před čtyřmi lety několika miliony dolarů podpořil neúspěšného uchazeče o republikánskou nominaci Rona Paula, či T. Boone Pickens již pomoc přislíbili.

fotrpjotr ( 14. května 2016 09:14 )

Trumpe,čtenáři Blesku ti drží palce,musíš vyhrát.

jarekshark ( 14. května 2016 05:34 )

Nic takoveho se nikde nepise,ja volim Trumpa

anno ( 13. května 2016 22:33 )

Čím je Trump úspěšnější, tím je Mainstream agresivnější. Clintonová má sponzora Sorose, ale i jiné "Megasponzorské Loby"! Je vidět, že z Trumpa mají strach a VELIKÝ!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud