Zvrat v amerických volbách? Sanders porazil Clintonovou ve třech státech

Autor: ČTK, tmp - 
27. 3. 2016
10:21

Z volebního shromáždění demokratů na Aljašce, ve státě Washington i na Havaji vzešel jako vítěz Bernie Sanders. Jak poznamenala agentura AP, Sandersův úspěch představuje velkou psychologickou vzpruhu pro jeho stoupence, celkově ale v souboji o demokratickou kandidaturu stále výrazně vede Hillary Clintonová.

Ve státě Washington se rozhodovalo o 118 delegátech nominačního sjezdu. Na Aljašce pak o 20 delegátských hlasech a na Havaji je jich ve hře 34. Republikáni v sobotu o svém prezidentském kandidátovi nehlasovali.

"Výrazně jsme nabourali vůdčí postavení exministryně Clintonové... a směřujeme k vítězství," řekl Sanders po oznámení výsledků svým fanouškům v Madisonu ve státě Wisconsin. "Nikdo už nemůže popřít, že naší kampani se daří," dodal.

Agentura AFP již před tímto volebním kláním upozornila, že Sanders bude potřebovat výrazné vítězství, aby prokázal, že dokáže být vážným soupeřem favorizované bývalé americké první dámy. Sanders tento týden ve státě Washington uspořádal několik velkých setkání svých podporovatelů, především v Seattlu, kde na mítink na baseballovém stadionu dorazilo zhruba 17 000 lidí.

Dosavadní výsledky nominačního souboje demokratů ale signalizují jasné celkové vítězství Hillary Clintonové. Na svém kontě má zatím 1690 hlasů, zatímco Sanders 946.

Senátor by potřeboval získat dvě třetiny zbývajících delegátů, aby bývalou šéfku americké diplomacie dohnal, poznamenala agentura Reuters. "Tyto výhry mu pomohou získat více finančních prostředků na příštích pár týdnů, ale nemyslím si, že to celkově nějak změní situaci," uvedl demokratický stratég Jim Manley, který je stoupencem Clintonové. "Hillary Clintonová má příliš velký náskok," dodal.

Video Srozumitelně: Takhle Američané vybírají svého prezidenta - Tomáš Polák, Mária Rušinová, Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
1912 ( 27. března 2016 21:55 )

Us jsou největší váleční zločinci 20-21 století !!!!https://youtu.be/5cAnE6Vg4vc

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa