Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Rakousko se otřásá, po letech mění prezidenta. Vyhraje odpůrce migrace?

Autor: ČTK, sou - 
24. dubna 2016
08:13

Rakousko čeká první kolo prezidentských voleb, které může kvůli předpokládanému debaklu kandidátů obou vládních stran způsobit citelný otřes na politické scéně. V jednom z nejdramatičtějších hlasování o hlavě státu za posledních několik desetiletí totiž mají největší šanci uspět zástupci opozice a nezávislí. Favority jsou podle průzkumů expředseda strany Zelených Alexander Van der Bellen a kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer.

Dva roky před parlamentními volbami zatím situace pro vládní strany – tedy sociální demokraty a lidovce – vůbec nevypadá růžově. Největší naději dostat se do Hofburgu a stát se nástupcem současného sociálnědemokratického prezidenta Heinze Fischera mají politici, kteří vládu ostře kritizují, a to nejen za její přístup k uprchlické krizi. 

Norbert Hofer, jemuž průzkumy přisuzují podporu 24 procent voličů, dokonce v kampani prohlašoval, že by neváhal s rozpuštěním parlamentu a vyhlášením předčasných voleb. Jeho největší rival, finanční expert Van der Bellen, který navzdory členství ve straně Zelených kandiduje jako nezávislý, zase prohlásil, že by nedopustil, aby se příslušník strany svobodných stal někdy kancléřem. Populistická FPÖ přitom nyní s výrazným náskokem vede průzkumy volebních preferencí a má šanci stát se vítěznou stranou parlamentních voleb. 

Kromě Hofera a Van der Bellena se podle expertů může dostat do druhého kola voleb, plánovaného na 22. května, ještě právnička a bývalá předsedkyně nejvyššího soudu Irmgard Grissová. Reprezentant Sociálnědemokratické strany (SPÖ) kancléře Wernera Faymanna Rudolf Hundstorfer by podle průzkumu OGM naopak měl získat jen kolem 15 procent hlasů a uchazeč koaliční Lidové strany (ÖVP) Andreas Khol 11 procent, což by je z dalšího souboje vyřadilo.

K urnám může dorazit 6,4 milionu oprávněných voličů, tedy lidí straších 16 let. Neočekává se, že by o prezidentovi mohlo rozhodnout už první kolo, protože ani jeden z uchazečů zřejmě nemá šanci získat potřebnou nadpoloviční většinu hlasů.

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud