Pondělí 6. prosince 2021
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Oblačno, sněžení 1°C

Rakousko se „zbaví“ uprchlíků. Stovky běženců přesune Slovákům

Autor: mb - 
10. července 2015
13:10

Rakousko přestává zvládat nápor imigrantů a tamní politici proto přišli s překvapivým řešením. 500 uprchlíků přesunou k našim východním sousedům na Slovensko.

Žadatelé o azyl jsou nyní ubytování v uprchlickém zařízení v rakouském Traiskirchenu, jenže kapacita tady už prostě nestačí. V současné době se tam nachází 3200 uprchlíků a Rakušanům schází 900 míst. Nedostatek se rozhodli vyřešit tak, že 500 uprchlíků pošlou přes hranici na Slovensko!

Slováci si za uprchlíky připlatí

Rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitner (51) otevřeně přiznala, že „pravděpodobně půjde o levnější řešení“, než kdyby zůstali uprchlíci v Rakousku.

„Slovensko tímto krokem projevuje solidaritu. Je to malý krok, ale vysílá tím skvělý signál,“ prohlásila ministryně.

Ubytování na vysokoškolských kolejích

Slovensko kupodivu nic nenamítá a ještě zaplatí polovinu nákladů! „Nejsme přátelé jen v dobrých časech, ale i těch špatných,“ řekl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák (44).

Uprchlíci budou ubytováni na kolejích Technické univerzity ve městě Gabčíkovo. Prvních 50 imigrantů přijede na Slovensko již v červenci, v srpnu pak dalších 200 a dalších 250 v září.

Rakušané tvrdí, že jde pouze o dočasné řešení a v případě udělení azylu přijedou imigranti zpět do Rakouska. Krok rakouských politiků kritizují humanitární organizace i opoziční poslanci z řad Zelených.

Další videa