Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Ukaž, kde platíš daně a kolik vyděláváš: EU chce přistřihnout firmám křídla

Autor: mts, ČTK - 
12. dubna 2016
16:09

Evropská komise reaguje na kauzu Panama Papers. Chce přimět nadnárodní koncerny působící v Evropské unii, aby přehledně zveřejňovaly své zisky z jednotlivých zemí a také to, kde platí daně. Opatření, které ve Štrasburku představil eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill a které má pomoci s bojem proti vyhýbání se placení daní, se bude týkat společností s ročními celosvětovými tržbami přes 750 milionů eur (20,3 miliardy korun).

Náš návrh na zvýšení transparentnosti pomůže zvýšit odpovědnost firem,“ řekl Hill s tím, že cílem je spravedlivější hospodářská soutěž bez ohledu na velikost společnosti. „Dnes ovšem může za pomoci složitých daňových režimů docházet k tomu, že některé nadnárodní společnosti platí téměř o třetinu nižší daně než podniky, které působí pouze v jedné zemi,“ upozornil.

Odhaduje se, že unijní země ročně v podobě ušlých daňových příjmů přichází o 50 až 70 miliard eur (až 1,9 bilionu korun). „Boj proti vyhýbání se daňovým povinnostem je klíčovou prioritou komise. Těsná spolupráce mezi daňovými orgány musí jít ruku v ruce s veřejnou transparentností,“ uvedl místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis.

Opatření, aby koncerny zveřejňovaly základní informace o tom, kde v EU vytvářejí zisky a jaké daně platí v jednotlivých zemích EU a mimo evropský blok, se podle komise bude týkat asi 6000 společností. S tímto odhadem ale nesouhlasí socialističtí zákonodárci, podle kterých dolehne jen na méně než 2000 nadnárodních firem.

Aby návrh komise začal platit, musí s ním souhlasit unijní státy a také Evropský parlament.

Panama Papers ukázaly, jak se šidí na daních

Kauza přezdívaná Panama Papers odstartovala poté, co světová média zveřejnila informace z 11 milionů dokumentů. Ty ukazují, jak právní firma Mossack Fonseca více než 30 let pomáhala zájemcům zakládat společnosti v daňových rájích – mimo jiné na Seychelách, Panenských ostrovech či Bahamách.

Na poradenskou společnost se obrátily i desítky státníků, byznysmenů či celebrit. Jejich cíl byl jasný: Ukrýt své bohatství v daňových rájích, aby předešli zdanění u úřadů vlastních států.

Čtěte vše o kauze Panama Papers 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud