Zakažte používání zabijáckých robotů, volají ochránci lidských práv

Zakažte používání zabijáckých robotů, volají ochránci lidských práv. (ilustrační foto)  (Autor: Blesk - Vlaďka Hradská)
Autor: ČTK - 
12. dubna 2016
07:35

Pokud lidé začnou používat naprogramované stroje určené k zabíjení, stanou se nebezpečnou součástí běžné výzbroje a budou rozhodovat o životě a smrti. Podle agentury AP to tvrdí světová nevládní organizace Human Rights Watch (HRW), která na v pondělí zahájeném zvláštním zasedání pořádaném OSN vyzvala k preventivnímu zákazu robotických zbraní. Někteří experti naopak zastávají názor, že používání zbraní bez přímého ovládání lidmi povede k efektivnější činnosti armády.

Vývoj střílejících robotů či robotických tanků schopných zasáhnout cíl či zabít člověka pouze na základě předprogramovaných údajů bez přímého lidského ovládání pokročil podle znalců tak daleko, že budou k dispozici v řádu let.

HRW ve společné zprávě s týmem obhájců lidských práv Harvardovy univerzity varovala, že by se lidé neměli vzdávat přímé kontroly nad zbraněmi. „Stroje dlouhá léta slouží jako válečné prostředky, ale lidé vždy rozhodovali, jak budou použity,“ uvedla Bonnie Dochertyová z oddělení výzkumu zbraní HRW. „Nyní jsme před skutečnou hrozbou, že lidé se vzdají své kontroly a přenechají rozhodování o životě a smrti strojům.“

Současné týdenní zasedání pořádané OSN v Ženevě je již třetí konferencí na toto téma.

Zatímco část odborníků tvrdí, že používání robotických zbraní může vést k menšímu mrhání lidskými životy, již loni se proti jejich používání vyslovila skupina vědců a dalších osobností včetně Stephena Hawkinga či Elona Muska. Podle odpůrců robotických zbraní jsou velmi blízko jejich používání USA, Čína, Izrael, Jižní Korea, Rusko a Británie.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud