Přijde vůdce o střechu nad hlavou? Rodný dům Adolfa Hitlera bude vyvlastněn

Autor: ČTK, haj - 
9. dubna 2016
08:47

Rodný dům nacistického vůdce Adolfa Hitlera zeje už delší dobu prázdnotou a se současnou majitelkou je těžká domluva. Rakouská vláda nyní ale připravuje zákon, díky němuž by mohla opuštěnou nemovitost v hornorakouském městečku Braunau am Inn vyvlastnit.

Informaci poskytlo rakouské ministerstvo vnitra listu Oberösterreichische Nachrichten. Způsob, jakým by vyvlastnění domu mohlo proběhnout, vídeňské ministerstvo vnitra nyní prověřuje. Bude k tomu ale zřejmě nutné přijmout zvláštní zákon.

Dosavadní jednání s majitelkou Gerlinde Pommerovou nepřineslo žádný výsledek. „V uplynulých letech nám bylo čím dál tím více jasné, že vyvlastnění bude jedinou možností,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck.

Podle něj chce vláda v první řadě zabránit hlavně tomu, aby budova, kde se 20. dubna 1889 narodil Hitler, nějakým způsobem sloužila k oživování nacistické ideologie. Majitelka nemovitosti, která nabídky státu na koupi domu vždy razantně odmítala, však rozhodně nezůstane zkrátka. Od státu by se jí mělo dostat odškodnění.

Hitlerův rodný dům nacisté krátce po takzvaném anšlusu Rakouska, tedy připojení země k nacistickému Německu v roce 1938, prohlásili za památku. Posléze fungoval jako výstavní síň. Pommerovi získali nemovitost v restituci v roce 1952.

Rakouské ministerstvo vnitra je od roku 1972 hlavním nájemcem Hitlerova rodného domu. Podepsalo tehdy s Pommerovou smlouvu, která mimo jiné stanoví, že dům může sloužit výhradně sociálním či administrativním účelům.

Do roku 2011 v budově fungovaly chráněné dílny. Majitelka ale po celou dobu odmítala povolit přestavby, které by dům uzpůsobily potřebám postižených. Pět let je dům prázdný.

 

rumungro ( 9. dubna 2016 14:20 )

Oba dva mají stejný cíl,pracovity podlidi.

dbbs ( 9. dubna 2016 10:07 )

Radši Hitlera než tu kun.du Merkel. a budybad, tvuj fotr se mel stokkrat vystrikat vedle nez aby vzniklo "tohle".

11karel11 ( 9. dubna 2016 10:05 )

Všimli jste si, že v poslední době se stále píše o Hitlerovi? Aby se z nepřítele nestal nevědomým přítel? Už toho nechte. Stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

budybad ( 9. dubna 2016 09:34 )

Ta barabizna se vůbec neměla stavět a nebo měla být už 100 let zbouraná

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud