Dav tleskal, když ze sutin vytáhli dítě. Zřícení budovy v Nairobi ale nepřežilo 12 lidí

Autor: ČTK, tmp - 
30. 4. 2016
19:33

Zřícení sedmipodlažní budovy v keňské metropoli Nairobi si vyžádalo nejméně 12 lidských životů, dalších minimálně 134 lidí utrpělo zranění. Několik osob navíc podle záchranářů stále zůstává uvězněno pod troskami. Budova se zřítila v pátek kvůli silnému dešti a záplavám.

Podle Červeného kříže bylo poškozeno 150 bytových jednotek a přilehlých domů. Na televizních záběrech bylo vidět hasiče i příslušníky bezpečnostních složek, jak vytahují postupně kámen po kameni. Když objevili v sutinách živé dítě, přítomný dav vypukl v jásot.

Záchranáři tvrdí, že stále slyší hlasy pěti lidí uvězněných v troskách. Varují, že bude obtížné odstranit trosky pomocí těžké techniky, aniž by to uvězněné lidi ohrozilo. Policie nařídila majiteli budovy, aby se dostavil k výslechu. Podle stavebního úřadu budova neměla požadované povolení, napsala agentura AP.

K neštěstí došlo v chudinské čtvrti Huruma na předměstí Nairobi, kterou tvoří úzké uličky a pro záchranáře bylo kvůli davům lidí a dopravním zácpám velmi těžké vůbec se dostat ke zřícené budově. Po nějaké době se ale díky armádě situace na místě dostala pod kontrolu. Místní obyvatelé popsali, že budova se nejprve velmi silně třásla, než se zřítila. Budova byla údajně postavena za pouhých pět měsíců a jednopokojové byty s nájmem v přepočtu asi 830 Kč na měsíc byly rychle obsazeny.

Úřady se obávají, že kvůli podmáčené půdě se mohou sesunout i další budovy. „Prší a tyto domy byly postaveny bez povolení nairobských úřadů,“ citovala agentura Reuters zástupce guvernéra oblasti Nairobi Jonathana Muekeho. „Žádám obyvatele, aby oblast opustili. V této oblasti, kde se dům zřítil, je dalších 189 budov,“ dodal.

Intenzivní deště způsobily v Keni sesuvy půdy, zaplavily silnice a spláchly i některé domy. Dosud si nepřízeň počasí v Nairobi vyžádala celkem 14 obětí.

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa