V Keni zapálili rekordní množství slonoviny. Byl u toho i šéf královédvorské zoo

Autor: ČTK, tmp - 
30. dubna 2016
18:50

V Keni v sobotu začali pálit 105 tun slonoviny a přes tunu nosorožčích rohů zabavených pytlákům. Jde o historicky největší množství slonoviny na světě, které bude naráz zlikvidováno, uvedla agentura AFP. Oheň zapálil keňský prezident Uhuru Kenyatta a jeho gabonský protějšek Omar Bongo Ondimba. Na pálení byl pozván i ředitel zoo v Dvoře Králové Přemysl Rabas. 

Bezprecedentní množství zabavených klů a rohů bylo navršeno do dvanácti hranic, které podle odhadů budou hořet zhruba 48 hodin. Dramatický krok má upozornit na problém pytláctví. V Keni v pátek začal regionální summit o způsobech boje proti pytláctví, které decimuje africké slony.

U pálení je také ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas. „Vlastně to bude v sobotu vůbec největší pálení čarodějnic. Jsem rád, že budeme u toho. Pro královédvorskou zoologickou zahradu je pozvání k účasti na této akci významným oceněním našich ochranářských aktivit,“ řekl Rabas minulý týden Deníku.

Hrozí výhynutí slonů

Pytláci jsou stále lépe vybaveni a ročně zabijí kvůli klům na 30 tisíc slonů. Spolu s přirozeným úhynem slonů tak dochází k tomu, že ročně uhyne více těchto zvířat, než se jich narodí. Je tak ohrožena budoucnost současných asi 475 000 slonů, kteří žijí volně v Africe. Nevládní organizace na ochranu zvířat a úřady zemí jako Keňa, Uganda či Gabon ale věří, že se slony podaří zachránit.

Například Keňa kvůli pašerákům vytvořila jednotky rychlého zásahu s vrtulníky, zpřísnila zákony a s pomocí členů britských speciálních sil vycvičila své oddíly, které vybavila zařízením pro noční vidění a moderními zbraněmi. Cvičí i psy, kteří dokážou vystopovat pašeráky a jimi přepravovanou slonovinu. Počet zabitých slonů tak v této africké zemi klesl ze 164 v roce 2014 na 93 v roce 2015.

Zobrazit celou diskusi