Srdceryvný snímek: Pětiměsíční chlapeček vyhladověl k smrti, jídlo mu vzala válka

Autor: ČTK, lm - 
29. 3. 2016
18:18

Narodil se do zuřící války a zabil ho hlad. Pětiměsíční Udai přišel na svět v době, kdy Jemen začala bombardovat Saúdská Arábie a během svého krátkého života poznal jen utrpení.

Udai se narodil do rodiny Faisala Ahmeda, bývalého vojáka, který svou dvanáctičlennou rodinu živil z výsluhy ve výši necelých pěti tisíc korun měsíčně. Faisal si přivydělával jako pomocná síla na stavbách, ale když začala válka, tak stavební práce ustaly.

Jemen musí zhruba 90 % potravin dovážet a ceny jídla po začátku konfliktu kvůli výpadku dodávek razantně vzrostly. Dvanáctičlenná rodina si tak může dovolit sotva jedno jídlo denně, většinou jogurt s pečivem, a když se podaří, tak i hrášek. Nejmladšímu Faisalovu synovi, pětiměsíčnímu Udaiovi, se hladovění stalo osudným.

Jen dva dny před smrtí byl pořízen jeho poslední snímek, na kterém je malý chlapeček kost a kůže, má propadlé tvářičky a vykulené oči. Udai byl tak podvyživený, že se ho ani lékařům nepodařilo zachránit. Z nosu a pusy se mu začala řinout žlutá tekutina a pak přestal dýchat. "Už ani neplakal, neuronil ani jednu slzu, jen ztuhl. Křičela jsem, až jsem omdlela," popsala zdrcená matka.

Statisíce dětí v Jemenu trpí těžkou podvýživou

Statisíce dětí v Jemenu jsou kvůli podvýživě ohroženy na životě a miliony dalších nemají přístup ke zdravotní péči a pitné vodě. Uvedl to Dětský fond OSN (UNICEF) ve své zprávě o důsledcích rok trvající války na jemenském území.

"V průměru je denně zabito či zraněno šest dětí," píše dále v dokumentu Dětský fond OSN, který registruje 934 usmrcených a 1356 zraněných dětí ve válce. Tyto údaje ale organizace považuje za pouhou "špičku ledovce".

Odhadem 320 000 dětí je v Jemenu ohroženo těžkou podvýživou. "UNICEF rovněž odhaduje, že téměř 10 000 dětí mladších pěti let v Jemenu v uplynulém roce podlehlo nemocem, kterým lze předcházet," konstatuje se ve zprávě.

Krize v Jemenu trvá od roku 2014, kdy šíitští povstalci obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni přidala arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií, s pomocí které se podařilo několik oblastí dobýt zpět. Neklidné situace v zemi ale nadále využívají další ozbrojené skupiny jako Islámský stát či jemenská odnož al-Káidy (AQAP). Boje si podle agentury Reuters vyžádaly 6200 obětí.

Doporučujeme
dumik ( 23. června 2016 06:29 )

a Saúdská Arábie, vražedný režim vede při OSN lidská práva a byla vyškrtnuta ze seznamu děti vraždících zločinců. je to náš i americký věrný spojenec, fuj,

kurnika ( 29. března 2016 23:24 )

Jinak ta matka moc hubeně nevypadala. Jestli to nebylo tak že se všichni vrhli na jídlo a na malého nezbylo. Strašný.

kurnika ( 29. března 2016 23:18 )

Pomocný dělník s platem pět tisíc korun měl dvanáctičlennou rodinu. Dobrý borec. Dítě na obrázku má určitě několik let. Jinak Jemen byl prý velmi chudá země i před válkou.

y1xcvbnm ( 29. března 2016 22:02 )

podle rukou to není 5 měsíční dítě ale nějaký postižený chlapec , věk je určitě vyšší. Proč ho matka nekojí ???

y1xcvbnm ( 29. března 2016 21:57 )

proč mají tolik dětí když je nemohou uživit???

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud