Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Záhadná smrt Putinova muže: Nezemřel na infarkt, ale kvůli úderům do hlavy

Autor: mb - 
11. března 2016
09:33

Michail Lesin (†57), bývalý poradce ruského prezidenta Vladimira Putina (63) a jeden ze zakladatelů kanálu RT (Russia Today), zemřel v listopadu v USA kvůli úderům do hlavy tupým předmětem. K takovému závěru došli po měsících vyšetřování experti ze soudního lékařství ve Washingtonu. Dříve se přitom spekulovalo o infarktu, Rusko žádá po USA vysvětlení.

Michail Lesin zemřel 6. listopadu v luxusním hotelu Dupont Circle ve Washingtonu. Ruská média tehdy s odvoláním na rodinné příslušníky přinesla zprávu, že Lesin zemřel na infarkt. Nyní ale dle amerických expertů vyšlo najevo, že Putinův blízký spolupracovník zemřel v důsledku úderu tupým předmětem do hlavy. Michail Lesin zároveň utrpěl zranění na krku a horní polovině těla.

Byla to vražda?

Závěry amerických vyšetřovatelů ale nutně neznamenají, že se jednalo o vraždu. K poranění hlavy mohlo dojít při pádu, pokud Lesin opravdu dostal infarkt. Mluvčí washingtonské policie odpověděl vyhýbavě, zda vyšetřovatelé pracují i s verzí o vraždě: „V současné chvíli nic nevylučujeme,“ říká Dustin Sternbeck.

Rusko přístup amerických orgánů ústy mluvčí ministerstva zahraničí zkritizovalo: „Velvyslanectví Ruska v USA opakovaně žádalo o informace z vyšetřování smrti ruského občana. Žádnou podstatnou informaci jsme ale od americké strany nikdy nedostali. Od Washingtonu očekáváme vysvětlení a oficiální data z průběhu vyšetřování,“ napsala na Facebook Maria Zacharova (40).

Michail Lesin začal pracovat v médiích na přelomu 80. a 90. let minulého století. Na konci 90. let se stal ministrem tisku, televize a masmédií, v prezidentských volbách roku 2000 hrál klíčovou roli ve volebním štábu Vladimira Putina. V roce 2004 až 2009 působil jako poradce ruského prezidenta, ale z funkce byl na vlastní žádost propuštěn. Ruská média však s odvoláním na zdroje z administrace prezidenta uvedla, že byl propuštěn kvůli „systematickým disciplinárním přestupkům“. Michail Lesin byl údajně velice aktivní ve světě byznysu, což Kreml vnímal jako střet zájmů.

tgbg ( 11. března 2016 11:23 )

 Tak přece jenom ho nechal Putler odstranit.

Zobrazit celou diskusi