USA předběhly Rusko. Mají největší zásoby nevyužité ropy na světě

Autor: ČTK - 
8. 8. 2016
06:58

Spojené státy mají nyní více nevyužitých zásob ropy než jakákoliv jiná země na planetě. Podle nejnovější zprávy firmy Rystad Energy mají USA v rezervách neuvěřitelných 264 miliard barelů ropy. Tento údaj zahrnuje současná pole, nové projekty, nedávné objevy, ale také odhady neobjevených polí. Více než polovina nevyužité ropy v USA je v břidlicích, uvádí se na stránkách CNNMoney.

Břidličná ropa byla dříve nedosažitelná. Díky frakování a novým technologiím však proměnila globální energetické prostředí a pomohla USA dostat se mezi největší globální hráče.

„Je to revoluce. Před deseti lety se nikomu nezdálo o takovém výsledku,“ řekl CNNMoney generální ředitel Rystad Energy Jarand Rystad.

Nálezy naznačují, že by USA mohly v budoucnosti zvýšit svůj podíl na globální produkci, zvláště až ceny oživí. Těžba v USA za uplynulý rok mírně klesla, protože ceny ropy se snížily na úroveň, která není zisková pro všechny, pouze pro nejlepší pole s břidlicovou ropou. Je zde stále obrovské množství ropy, které čeká na své využití, až ceny začnou oživovat.

Rystad odhaduje, že zásoby břidličné ropy v Texasu činí více než 60 miliard barelů. To je více než činí nevyužité zásoby v Číně. Velké zásoby jsou také v Severní Dakotě.

Díky břidličné ropě mají tak USA nyní větší rezervy než Rusko. Podle údajů Rystad zásoby nevyužité ropy v Rusku činí 256 miliard barelů. Následují Saúdská Arábie (212 miliard), Kanada (167 miliard), Írán (143 miliard) a Brazílie (120 miliard).

Rystad je nezávislá výzkumná společnost se sídlem v Norsku. Firma tvrdí, že její odhady lépe zachycují reálný obraz globálních zásob než často citované konzervativní odhady.

Globální zásoby nevyužité ropy se odhadují na 2,1 bilionu barelů. To je 70krát více, než je současná roční globální těžba, dodal Rystad. I když to vypadá jako obrovské číslo, Rystad současně upozornil, že skutečně vytěžitelné množství ropy je relativně omezené.

Doporučujeme
1912 ( 8. srpna 2016 16:34 )

zločinecká Us rabuje kde se dá at v Afice,Arabský poloostrov -Irák.Eritrei!Mali!! Lybie!! AFGANISTÁN No prostě suroviny KTERÉ ONI POTŘEBUJÍ ABY SE MOHLI ZÁSOBIT !!! kam vstoupili tak jen drancují i v Kosovu !!!! TAKY BY CHTĚLI HLAVNĚ VPADNOUT DO RUSKA PROTO TA ŠTVAVÁ KAMPAN A OBSAZOVAT STÁTY KOLEM RUSKA A TAVĚT TY ZÁKLADNY !!!JSOU NEJVĚTŠÍ ZLO 21STOLETÍ !!

zada ( 8. srpna 2016 13:26 )

No vždyť usáci vycucávaj zeměkouli kde se dá, no to se to šetří - to umím taky - jinde nakrást a to svý si ušetřit, a ještě se pochválit. Jinak - stejně je číňani "sežerou" , ty dluhy nezaplatí ani kdyby se po... Acho jo!!!!

1pepan ( 8. srpna 2016 11:47 )

A pořád jsou zadlužení.

marais ( 8. srpna 2016 11:37 )

Proč taky nesnížili cenu dolaru, když cena ropy je poloviční než byla...u rublu to klidně udělali! HANBA , nadhodnocenou měnou vyžírat svět!

nilud ( 8. srpna 2016 10:32 )

 USA je vychčuraná země,doma syslej,venku rabujou ,aleRusko svoji ropu vyváží,a jsem tomu rád,že i k nám.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa