Ve Lvově chtějí trestat poslech ruské hudby, mají černou listinu restaurací

Autor: mb - 
25. února 2016
13:27

Na Ukrajině, která je zmítána občanskou válkou, politickou krizí a ekonomickým propadem, se rozhodli konečně udělat pořádek. Aspoň tedy v západoukrajinském městě Lvov. Aktivisté sestavili černou listinu restaurací, kde pouští ruskou hudbu. Kavárny a další občerstvovací zařízení musí podle radikálů okamžitě přestat s „podvratnou“ činností.

„Domníváme se, že v době ruské okupace je poslouchání ruské hudby ve veřejných prostorách zločinem. Obzvláště pak na území Haliče (část západní Ukrajiny, pozn. red.), kde většina obyvatel mluví ukrajinsky,“ domnívá se šéf Ukrajinské strany Haliče Orest Druľ.

Byl to právě Druľ, kdo se snažil už v roce 2000 zákonem prosadit zákaz poslouchání ruské hudby. Tenkrát neuspěl, dnes se však domnívá, že nastal správný čas. „Tenkrát nebyly žádné formální důvody zakázat konkrétně ruskou hudbu. Nyní ovšem mluvíme o hudební produkci země, která je agresorem,“ domnívá se radikál.

„Prokletá“ ruština

Ačkoliv nová proevropská vláda po státním převratu na tzv. Majdanu přikročila k dekomunizaci země a zbavila ruštinu statusu oficiálního jazyka, v mnoha částech Ukrajiny zůstává ruština dominantním jazykem.

Rusky hovořící Ukrajinci přitom nemusí nutně zastávat proruskou pozici. Například mluvčí neonacistického Pravého sektoru, který bojuje proti separatistům na východě země, v drtivé většině používá ruštinu, ačkoliv se organizace profiluje jako protiruská.

Nejčerstvějším příkladem budiž tisková konference „Gruzínského legionu“, kde jeho lídr Mamuka Mamulašvili oznámil, že na Ukrajině bojují na straně Kyjeva američtí občané. „Zájem ze strany amerických dobrovolníků je obrovský… V současné době se jedná o dva vojáky, v brzké době počítáme pro začátek s deseti lidmi.“ Američan Brian Boenger působil loni jako instruktor kyjevských jednotek, nyní se ujme role snipera. Celá tisková konference proběhla příznačně v ruštině…

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud