Na Ukrajině našli originály ukradených obrazů starých mistrů: Díla chtěli překupníci převézt přes hranice

Prezident Porošensko s ukradenými obrazy, které byly nalezeny na Ukrajině.  (Autor: Reuters)
Autor: ČTK - 
11. května 2016
21:08

Ukrajinští pohraničníci objevili u hranic s Moldavskem 17 obrazů starých mistrů, jako například Paula Rubense, která byla uloupena loni 11. listopadu z muzea Castelvecchio v severoitalském městě Verona. Podle sdělení pohraniční služby jejich hodnota přesahuje 16 milionů eur (432 milionů korun). Informovala o tom dnes ukrajinská média.

Podle upřesnění šéfa ukrajinské pohraniční služby generála Viktora Nazarenka obrazy byly objeveny 6. května 1,5 kilometru od moldavské hranice, když byly připravovány k přepravě do sousední země. Jde o díla Rubense, Tintoretta, Mantegny, Pisanella a Carota, historická a umělecká hodnota těchto děl je nesmírná. Expertiza provedená 7. května prý potvrdila, že jde o originály.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podle tiskové služby úřadu hlavy státu už nařídil kontaktovat italské úřady a pozvat experty k potvrzení pravosti pláten a k dojednání formalit spojených s vrácením obrazů do Itálie.

Letos v polovině března italská a moldavská policie zatkly 13 osob podezřelých z ozbrojené loupeže ve Veroně. Mezi zadrženými je deset Moldavanů a tři Italové, zatčen byl i strážný, který měl v noci krádeže službu v muzeu. Média v této souvislosti tehdy psala, že v Moldavsku byla objevena i skrýš s lupem.

asijo ( 12. května 2016 02:02 )

Tak vám to nevyšlo ukrajinští zlodějíčci,nezapomeňte to svést na Rusko.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud