Bombardování zničilo dvě nemocnice v Sýrii. Nejméně 19 lidí zahynulo

Autor: ČTK, kle - 
15. února 2016
12:30

Při oddělených náletech a raketových útocích byly v pondělí na severu Sýrie zasaženy dvě nemocnice. O život přišlo podle zdrojů stanice Al-Džazíra nejméně 19 osob, desítky lidí jsou zraněny. Při jednom útoku byla zasažena nemocnice v provincii Idlib, kterou podporují Lékaři bez hranic (MSF), při druhém nemocnice v provincii Halab.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z Británie, tvrdí, že při zásahu nemocnice v Idlíbu v přišlo o život nejméně devět lidí. Tento útok potvrdil i zástupce syrské civilní obrany z Idlibu.

Lékaři bez hranic útok odsoudili

Nemocnice podporovaná Lékaři bez hranic byla podle jejich vyjádření zasažena čtyřikrát ve dvou sériích útoků v průběhu několika minut. Minimálně osm zaměstnanců se pohřešuje. Nemocnice s kapacitou 30 lůžek měla 54 zaměstnanců, dva operační sály, ambulanci a pohotovost.  „Vypadá to jako cílený útok na zdravotnické zařízení a my ho ostře odsuzujeme,“ řekl vedoucí mise Lékařů bez hranic Massimiliano Rebaudengo.

Deset lidí zemřelo a 30 utrpělo zranění ve městě Azáz, které leží v těšné blízkosti turecké hranice a zhruba 30 kilometrů severně od města Halab. Podle zdrojů televize Al-Džazíra jsou za oběma útoky ruská letadla, v Halabu byla také poničena silnice spojující Halab s hranicí.

Byli to Rusové?

Jeden ze svědků z Maara an-Numánu řekl, že tamní klinika je zcela zničena a že „mezi mrtvými jsou zřejmě všichni členové personálu“. Lidé teprve odklízejí sutiny, které po čtyřpatrové budově zůstaly. Lékaři bez hranic (MSF) provozují na severu Sýrie šest zdravotnických zařízení a přímo podporují více než 150 zdravotnických středisek a nemocnic na celém území Sýrie, zvláště pak v obléhaných oblastech. Jde převážně o provizorní nemocnice bez personálu Lékařů bez hranic, kterým organizace poskytuje materiální podporu, školení a konzultace.

Turecká armáda už třetím dnem pokračuje v ostřelování Azázu a premiér Ahmet Davutoglu v pondělí řekl, že Turecko nehodlá nechat město padnout do rukou Kurdů. O město bojují oddíly kurdských milicí YPG, které Ankara řadí k teroristickým organizacím, zatímco Spojené státy je považují za spojence v boji proti radikálům.

Kurdové se minulý týden zmocnili letiště u Azázu, ležící asi deset kilometrů od turecké hranice. „Musejí se z toho letiště stáhnout. Když to neudělají, postaráme se, aby to letiště nebylo použitelné,“ řekl Davutoglu.

Turci tvrdí, že nemocnici v Azázu zasáhlo sedm ruských raket a zemřelo tam nejméně 14 civilistů.

Rusko v pondělí obvinilo Turecko, že napomáhá skupinám radikálů a ozbrojencům dostat se nelegálně do Sýrie a doplňovat řady hnutí Islámský stát (IS) a dalších teroristických organizací. Rusko-turecké vztahy velmi poznamenal loňský incident, při němž Turci sestřelili údajně nad svým územím ruské bojové letadlo.

Turecké boje v Sýrii:

 

marais ( 16. února 2016 09:54 )

Proč nezveřejní stanovisko Ruska k tomuto zásahu nemocnic? to samé prý, údajně a nakonec svědectví Turků, co nemusí být pravdivé, nemyslíte?

pulsar ( 15. února 2016 19:48 )

Presne! RUS JE HNUS!

funebrak ( 15. února 2016 19:15 )

Jakej byl v Sýrii klid než tam američan přivezl svoji demokracii

tgbg ( 15. února 2016 17:36 )

Ruská h*vada, nic jiného než h*vada. Rusko je zbídačené a je mu evidentně jedno, jestli vypukne další světový konflikt. Všechny imigranty v Evropě má na svědomí jenom a jenom Rusko.

kuromrd ( 15. února 2016 16:29 )

několik raket s jadernou hlavicí by rusáci na ankaru mohli vypustit

Zobrazit celou diskusi