Výbuch ruského letadla v Egyptě: Tajné služby znají totožnost atentátníka

Autor: mb - 
29. ledna 2016
10:09

Ruské tajné služby a egyptští vyšetřovatelé údajně již znají totožnost teroristy, který umístil bombu na palubu ruského letadla společnosti Kogalymavia. Je to prý bratranec muže, který bojuje v řadách radikální organizace Islámský stát v Sýrii. Muž po útoku zmizel, stopy se ztrácejí v Turecku.

Nejmenovaný muž prý na letišti Šarm aš-Šajch pracoval jen krátce, nechal se zaměstnat pouze kvůli tomu, aby mohl provést atentát.Na letišti pracoval jako nakladač kufrů a bombu, která usmrtila 224 lidí na palubě letadla, uložil do zavazadlového prostoru. Muž pracoval u společnosti EgyptAir a je bratrancem jednoho z příslušníků Islámského státu.Po vykonání atentátu z letiště okamžitě zmizel a po nějaké době opustil Egypt. Následně zamířil do Turecka, kde se stopy ztrácejí.

Kromě něho ruské tajné služby a egyptské orgány pátrají ještě po jeho pěti komplicích.

Opatrná reakce Kremlu

Na zprávu o identifikaci teroristů ale mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov (48) reagoval zdrženlivě. „Zde vám nic moc neřeknu. Měli byste se nejspíše obrátit na zpravodajské služby,“ řekl ruským novinářům tiskový mluvčí Putina.

Opatrně mluví i Egypt. „Tuto zprávu, i když mluvíme o informacích tajných služeb, je třeba potvrdit egyptskou stranou. Mezinárodní společenství očekává potvrzená data, abychom mohli sestavit přesnou verzi toho, co se vlastně stalo,“ říká ředitel egyptského Národního centra pro bezpečnost Khaled Okasha.

Ruské letadlo mělo 31. října 2015 namířeno z Egypta do Ruska, ale zhruba 20 minut po startu ve výšce 9 km došlo k výbuchu. Původně vyšetřovatelé pracovali i s verzí poruchy jednoho z motorů, ale k útoku se brzy přihlásili islamisté. Všech 224 pasažérů na palubě zahynulo, nejmladší oběti bylo teprve 10 měsíců.

Spolupracovala policie?

Podle agentury Reuters dva policisté údajně záměrně „přehlédli“ manipulaci při kontrole, ale stále je prý ještě možné, že jenom nedělali svou práci dostatečně pečlivě.

Rusko brzy poté začalo s masivní evakuací svých občanů ze země a kvůli nízkým standardům bezpečnosti na egyptských letištích ruské aerolinky přestaly do Egypta létat. Uvažovat o obnovení spojení je dle mluvčího ruského prezidenta zatím předčasné. „Už od začátku jsme říkali, že spojení bude přerušeno do té doby, dokud nebudou pro naše občany vytvořeny nezbytné bezpečnostní podmínky. Tohoto cíle ještě nebylo dosáhnuto,“ řekl Dmitrij Peskov.

Trochar ( 29. ledna 2016 11:21 )

Ten výbuch ti silně poškodil mozkovnu!

tgbg ( 29. ledna 2016 11:02 )

Je jasné, že to byl ruský špion. Rusáci potřebovali mít záminku k vojenské okupaci Sýrie.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud