Máte důkazy o bombě v letadle? Sem s nimi! volá rozzlobeně Rusko na Británii

Autor: ČTK, mb - 
6. listopadu 2015
11:51

Moskva tvrdě zaútočila na Londýn kvůli jeho neochotě poskytnout informace o údajné bombě na palubě ruského letadla Kogalymavia, které se zřítilo minulou sobotu nad Egyptem. Rusko chování Británie označilo za „šokující“ a vyzvalo ostrovní stát, aby se o důkazy podělil, pokud existují.

„Je opravdu šokující, když slyšíme, že britská vláda disponuje informacemi, které by mohly vysvětlit události v Egyptě, a odmítá je sdělit. Pokud taková informace existuje, a to soudě dle vyjádření britského ministra zahraničí existuje, nikdo ji naší straně nepředal,“ prohlásila šéfka tiskového odboru ruského ministerstva zahraniční Maria Zacharova (39).

Telefonát Putinovi

Kvůli tragédii ruského letadla a možnému teroristickému útoku britský premiér David Cameron (49) volal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi (63). Tiskový odbor premiéra ale odmítl sdělit, zda se Cameron s Putinem podělil o data britských zpravodajských služeb, či nikoliv: „Premiér zopakoval své kondolence v souvislosti s tragédií letadla nad Sinajem. Zároveň vysvětlil, že s tím, jak dostáváme nové informace, se zvyšuje pravděpodobnost, že letadlo mohl zničit výbuch bomby.“

Egypt zaskočen chováním Británie

Egyptské úřady ale oficiálně ještě vyšetřování neukončily a egyptský ministr zahraničí Sameh Shoukry řekl, že Káhira je postupem Británie zaskočena. Postup Británie také kritizovala řada egyptských představitelů včetně ministra cestovního ruchu. Británie už ve středu prohlásila, že za tragédií nad Sinajem zřejmě stojí teroristický útok, Egypt i Rusko takové závěry považuje za předčasné. „Všechny verze o tom, co se stalo a proč, musejí dodat vyšetřovatelé a ti zatím nic neoznámili,“ uvedl v pátek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (49) a odmítl všechny dosavadní teorie o příčinách pádu stroje jako spekulace.

V troskách letadla, které se minulý týden zřítilo na severu Sinajského poloostrova, zemřelo 224 lidí. Stroj patřil ruské společnosti Kogalymavia, která zastavila lety všech svých airbusů, dokud neukončí jejich kontrolu. Zatím bylo identifikováno 58 obětí a čtyři z nich byly předány příbuzným k pohřbení. Rovněž bylo ukončeno prohledávání 33 kilometrů čtverečních v okolí vraku letadla. Pátrání pokračuje na zbylých sedmi kilometrech čtverečních.

balika ( 6. listopadu 2015 17:03 )

vy byste měl mít přezdívku ichtyl - Camera lže jak když tiskne a účelově, v letadle žádná bomba nebyla.

istyl ( 6. listopadu 2015 14:57 )

a duvod?...asi ty ruské věčné provokace kolem brehu kralovstvi...taky bych mu nic nedal...za ty jeho lži a provokace...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud