Expert o zásahu v Paříži: Komando šlo naslepo, ale kvůli vraždění nešlo čekat

Podle očitých svědků se klub Bataclan po řádění teroristů topil v krvi. Tato jediná informace stačila policejním velitelům, aby se rychle rozhodli a vyslali komando do akce. Pokud totiž útočník prolije krev, není na co čekat, řekl ve Studiu Blesk Lumír Němec, bývalý člen Útvaru rychlého nasazení. Tedy komanda, které zasahuje například proti nebezpečným teroristům.
„Policie rozeznává takzvanou barikádovou situaci. V okamžiku, kdy terorista drží rukojmí a ještě je nezabijí, tak je prostor pro vyjednávání. V okamžiku, kdy začne vraždit, není čas, připraví se zásah a policisté jdou dovnitř a snaží se zachránit co nejvíce rukojmích,“ popisuje rozhodování v krizových situacích podobným těm v Bataclanu Lumír Němec. Podle informací, které se k zásahu objevily, policie mnoho informací neměla a šla „naslepo“.
Několik návštěvníků přežilo masakr například díky předstírané smrti. Zatímco někteří odborníci radí útěk, podle dříve elitního policisty správný postup neexistuje.
„Nikdo vám neřekne, co přesně máte dělat. Existuje jen velmi jednoduchá poučka. Zaprvé – když můžete, utečte. Když nemůžete utéct, schovejte se a čekejte na zasahující jednotky. Pokud už máte jen dvě možnosti – neudělám nic a zemřu určitě, nebo pokusím se něco udělat a třeba to vyjde, teprve pak jděte proti těm lidem, kteří vás chtějí zabít,“ nabádá bezpečnostní expert, který se nyní zabývá bojovým výcvikem.
Jaké informace jsou pro policisty zasahující proti teroristům, kteří drží rukojmí, nejcennější? Co nejhoršího může zadržovaný člověk udělat? A jak nejlépe v podobných situacích využít mobilní telefon? Odpovědi najdete v následujícím videu:
Aj na Slovensku máme experta, je to novinár Milan Žitný a je to expert na všetko, dokáže sa " fundovane " vyjadrovať ku všetkému.