Kazachstán vyhlásil boj dosud neznámému jevu: Obezitě

Kazachstán se střetl s dosud neznámým jevem – obezitou. (ilustrační foto)
Autor: ČTK - 
31. října 2015
09:54

Gulmira Džumagulová váží 125 kilogramů. Tato mladá kazašská žena se účastní reality show pro obézní, která diváky v Kazachstánu fascinuje. Tato země totiž po rozpadu Sovětského svazu a získání nezávislosti objevila cosi zcela nového: obezitu. Píše o tom agentura AFP.

 Její přítel ji opustil. „Řekl mi: Nikdy tě nemůžu představit své rodině. Jak si chceš obléct svatební šaty?.“ stěžuje si osmadvacetiletá žena, která se spolu s patnácti dalšími obézními účastní druhého kola reality show nazvané Dům vah, kterou v Kazachstánu vysílá ruská televizní stanice 31.kz.

 

Cílem jejích účastníků je shodit dohromady 500 kilogramů. Kandidáti si musejí dávat pozor, aby je nevyřadili svým hlasováním diváci. Kdo zůstane v domě poslední, získá v přepočtu 6,9 milionu Kč. Účastníky sleduje psycholog a trenér.

 

Jejich věk se pohybuje od dvaceti do třiceti let. Představují první generaci, která v Kazachstánu vyrostla po rozpadu SSSR. Kazašská televize není první, která vysílá pořad o problematice nadváhy. Podobné programy existují i ve Spojených státech a v evropských zemích. Avšak v Kazachstánu ukazuje takové vysílání rychlost, s níž se kazašská společnost vzdaluje životnímu stylu zděděnému ze sovětské epochy.

 

V této zemi ležící ve Střední Asii nahradily americké fast-foody velmi rychle sovětské kavárny a bešbarmak – toto národní jídlo z koňského masa a širokých nudlí vyšlo u Kazachů žijících ve městech z módy. To však má těžké zdravotní důsledky: podle loňských údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí 23,4 procenta dospělého obyvatelstva obezitou. Kazachstán, který zaznamenal prudký ekonomický růst díky ropným zdrojům, je pokud jde o obezitu mezi postsovětskými republikami na čtvrtém místě. Před ním je Litva (kde je obézních 25,9 procenta obyvatel), Rusko (24,1 procenta) a Lotyšsko (23,7 procenta).

 

 

„Za komunistů se většina kaloricky vydatných potravin prostě nedala sehnat, říká Batirbek Tajdžanov, který vyhrál v posledním Domě vah, když se mu podařilo zhubnout ze 178 kilogramů na 129 kilogramů. „Dnes máme stále naspěch a nepřemýšlíme, co zhltneme: kalorický hamburger nebo kolu, která obsahuje hodně cukru, dodává Tajdžanov, který se při vysílání seznámil se svou budoucí manželkou.

 

Vysílání se kazašským divákům líbí, ale vyvolalo i kritiky. Například Akademie dietetiky prohlašuje, že Dům vah neodpovídá modernímu přístupu k léčbě obezity, ať už z vědeckého či etického hlediska. Při prvním pořadu byli kandidáti trvale vystaveni pokušení v podobě bonbonů a jiných laskomin a museli denně intenzivně cvičit.

 

Mnozí z nich, sledovaní rodinami a přáteli přes skleněné zdi obklopující Dům vah, padali únavou. Kanál 31.kz na kritiku neslyšel a slíbil druhé „ještě realističtější, tvrdší a zajímavější vysílání. Jeho produkční Azel Tojanová usoudila, že pořad umožňuje lidem změnit životní styl.

 

„Mnoho účastníků má problémy v osobním životě, které je přivedly k obezitě, nebo jsou její příčinou. Naše vysílání umožnilo lidem o těchto problémech hovořit a hledat řešení, říká. Batirbek Tajdžanov soudí, že pořad změnil jeho život.

 

„Vděčím mu za hodně. Vyhrál jsem spoustu peněz, potkal jsem ženu svého života, vážím jen něco přes 100 kilogramů a mým cílem je dostat se na 80 kilogramů, svěřuje se.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud