Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Záhadná nemoc v Kazachstánu: Vědci našli příčinu spavé nemoci

Autor: rc - 
19. července 2015
20:18

Velkým oříškem pro vědce se stala záhadná nemoc, která trápila obyvatele malých vesniček v Kazachstánu. Nemoc měla za následek dlouhý spánek, lidé usínali dokonce při chůzi a dokázali spát až několik dní! Nakaženo bylo celkem 140 lidí a vědcům trvalo dva roky, než nemoc vyřešili. Teď konečně přišli s rozuzlením. Viníkem jsou bývalé uranové doly.

Jako science fiction. Obyvatelé malé vesničky v Kazachstánu dva roky trpěli nevysvětlitelnou nemocí, která měla za následek dlouhý spánek. Někteří lidé spali až šest dní!

Lidé dokonce usínali za chůze. Když se postižený člověk probudil, trápila ho bolest hlavy a navíc si vůbec nic nepamatoval. Před nemocí nebyly ušetřeny ani děti. Ty trpěly vážnými halucinacemi.

Nemoc napadla i zvířata. „Moje kočka se začala chovat divně, narážela do stěn, neskutečně mňoukala. Dokonce i pes byl jiný, jednou ráno usnul a probral se až další den odpoledne, nikdo ho během té doby nemohl vzbudit, navíc strašně chrápal,” popsala chování domácích mazlíčků místní obyvatelka Jelena Zhavoronková novinkám.cz.

Nemoc za dva roky postihla 140 obyvatel. Jakmile se o záhadné nemoci dozvěděli vědci, rozjeli se do tamního údolí a rozhodli se záhadu rozluštit. „Nemocný člověk se zdál být zpočátku při vědomí, dokonce mohl i chodit. Následně ale upadl do hlubokého spánku, trvajícího i několik dní. Po probuzení si zainteresovaní jedinci vůbec nic nepamatují,” uvedl deník Komsomolskaja Pravda v průběhu roku 2014, kdy bylo započato rozsáhlé vyšetřování v dané oblasti.

Vědci začali zkoumat tamní oblast, ale nemoc se jim pořád nedařilo vysvětlit. Na seznamu možných příčin se objevila otrava pančovanou vodkou. Další možnou verzí bylo mozkové onemocnění nebo davová psychóza.

Šťastné rozuzlení přišlo až s měřením ovzduší, kdy podezření padlo na uranové doly. Ty u vesnic Kalachi a Krasnogorsk, které čítají 800 obyvatel, fungovaly za Sovětského svazu a od dob jeho pádu jsou uzavřené.

V okolí obou obcí byla v ovzduší naměřena vysoká koncentrace oxidu uhelnatého a uhlovodíků. Vysoké koncentrace vedly ke snížení množství kyslíku ve vzduchu, což bylo označeno jako pravý důvod spavé nemoci odhalené v této oblasti, citoval Guardian kazašského odborníka Berdibeka Saparbaeva.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi