Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Další vybombardovaná nemocnice: Arabské letouny trefily Lékaře bez hranic

Autor: ČTK, kle - 
27. října 2015
19:30

Dva letecké údery, které podnikly letouny arabské koalice útočící na šíitské rebely, zničily v jemenské provincii Saada malé zdravotnické zařízení provozované mezinárodní humanitární organizací Lékaři bez hranic (MSF). Informovaly o tom světové agentury. Podle šéfa MSF v Jemenu jde o válečný zločin, koalice prý měla k dispozici údaje o poloze nemocnice.

První nálet přišel v pondělí ve 23:00 místního času (21:00 SEČ) a zasáhl administrativní část jedné z budov. Uvnitř naštěstí nikdo nebyl. O deset minut později zasáhl hlavní budovu nemocnice druhý nálet, asi 12 zaměstnanců a pacientů se ale podařilo evakuovat.

Zasažena byla i porodnice

„Budovy jsou kompletně zničené,“ uvedl šéf jemenské pobočky Lékařů bez hranic Hassan Boucenine. Dva zaměstnanci utrpěli lehká zranění. Provincie Saada leží na severu země a je hlavní baštou povstalců.

 

„Mohlo jít o omyl, ale to, že k tomu došlo, je válečný zločin. Není důvod mířit na nemocnici. Poskytli jsme koalici všechny nezbytné informace o poloze zařízení asi před dvěma týdny,“ dodal Boucenine. Jedna ze střel prý zasáhla i tu část budovy, kde se nacházela porodnice.

Kritika ze strany OSN

Nálet odsoudil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. „Generální tajemník vyzývá k rychlému, účinnému a nestrannému vyšetření s cílem zjistit, kdo je za to zodpovědný,“ uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric. „Veškeré strany konfliktu v Jemenu vyzývá, aby okamžitě zastavily veškeré operace, včetně leteckých úderů,“ dodal.

Nemocnici podle něj provozovala organizace Lékaři bez hranic spolu s Dětským fondem OSN (UNICEF) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že nemocnice v Saada byla od března již 39. zasaženým zdravotnickým zařízením v Jemenu.

Šíitští rebelové loni v září obsadili jemenskou metropoli Saná a postupně se dostali až do Adenu na jihu země. V březnu do bojů na straně vlády prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího vstoupila koalice vedená Saúdskou Arábií, což postup šíitů zpomalilo. Aden už jemenská vláda získala zpět a nyní se snaží postupovat severním směrem, tedy na Táizz a Saná. Podle OSN si boje od března vyžádaly již nejméně 2615 obětí.

I přesto, že se v zemi odehrávají tvrdé boje, i nadále tam míří tisíce většinou ekonomických migrantů z jiných států. Od konce března prý do Jemenu uprchlo přes 35 tisíc osob zejména z Etiopie a Somálska. Více než 121 tisíc lidí pak za stejné období naopak uteklo z Jemenu do některé ze sousedních zemí, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Další 2,3 milionu obyvatel Jemenu, což je asi jedna desetina populace, se kvůli vyhrocení násilností stalo takzvanými vnitřními uprchlíky.

Na nemocnice útočí Američané i Rusové

Jemen není jediné místo, kde se útočí na nemocnice. Ruské letectvo v Sýrii bombardovalo devět nemocnic a klinik a zabilo přitom civilisty i zaměstnance. Oznámila to Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS).

Ani Američané nemají čisté svědomí. Lékaři bez hranic (MSF), kteří provozovali nemocnici v afghánském Kunduzu, informovali, že při říjnovém americkém náletu na zdravotnické zařízení zemřelo 30 lidí, z toho 10 pacientů, 13 zaměstnanců a sedm osob se stále nepodařilo identifikovat.

Následky amerického náletu v Afghánistánu:

kverry ( 28. října 2015 13:45 )

Rusové, jak píše tomik komik. To se opět nepovedlo a byli i mrtví. Asijo budeš rudé hovado, ať vlezeš i do nového registrace.

asijo ( 28. října 2015 08:10 )

Nenaváděli je amici,ti mají dobré zkušenosti s bombardováním nemocnic.

kaskader ( 27. října 2015 21:51 )

To bude k souvislosti "sebevraždy" Vadima..., jeho lidi ho museli oddělat.

meithl ( 27. října 2015 21:28 )

Všichni zdejší tvrďáci čumí na štiko.tchýni.

tomikoomik ( 27. října 2015 21:18 )

Arabove maji v zacileni problem jako Rusove, ti prestrelili cely stat az do Iranu.

Zobrazit celou diskusi