Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Ředitel CIA ponížen: E-mail mu hacknul obyčejný středoškolák

Autor: mb - 
20. října 2015
15:44

Osobní e-mail šéfa jedné z nejlepších zpravodajských služeb světa byl údajně hacknut. Ředitel CIA John Brennan (60) má nyní z ostudy kabát, k bezpečnostnímu selhání totiž došlo, protože používal místo vládního obyčejný soukromý e-mail.

Hacker, který si říká „cracka“, získal přístup k osobnímu e-mailu šéfa CIA. Vydoloval z něj jeho čísla sociálního pojištění a další osobní data vysoce postavených zaměstnanců zpravodajské služby, zprávu o „hrubých vyšetřovacích metodách“ při výslechu lidí podezřelých z terorismu a také žádost o bezpečnostní prověrku ředitele CIA, která čítala 47 stran.

Kvůli Palestině

Hacker neprozradil svou identitu, ale údajně se jedná o studenta střední školy, který sympatizuje s Palestinci. „Nebyl jsem to jen já, ale všichni kluci z CWA (Crackas with Attitude). Neděláme to pro osobní uspokojení, ale pro nevinné lidi z Palestiny, kteří jsou denně zabíjeni,“ obhajoval pak svůj čin zatím neznámý hacker, který tvrdí, že není muslim. Na jeho účtu na sociální síti Twitter je však muslimské vyznání víry „Není boha kromě boha a Mohamed je jeho prorok“.

Neuvěřitelné

Mezitím anonymní zdroj z bezpečnostních služeb celou kauzu okomentoval pro americká média: „Nemůžu uvěřit, že tohle udělali šéfovi CIA. Problém je, že lidé starší generace neví vůbec nic o kybernetické bezpečnosti a jak vidíte, může to být problém.“  Samotný hacker však přiznal, že žádné velké schopnosti nepotřeboval. Prý použil metodu „sociálního hacknutí“, jednoduše řečeno oklamal lidi na technické podpoře a nechal nastavit nové heslo pro email, ke kterému pak měl neomezený přístup.

Brennan jako Clinton

Pro Johna Brennana bude mít však hacknutí zřejmě nepříjemnou dohru. Pro komunikaci totiž používal místo vládního emailu svůj osobní, přesně jako kandidátka na prezidenta USA Hillary Clinton (67). Ta nejdříve nechtěla přiznat, že by svým počínáním ohrozila národní bezpečnost, ale pod tíhou důkazů se nakonec Američanům za své pochybení omluvila.

lima ( 18. května 2016 00:03 )

za me jediny 3 rozumny reseni: 1. nepouzivat pc 2. kdyz uz pouzivat pc, tak velmi premyslet, co napsat do mailu 3. pro pristup do jakehokoliv mailu yubikey z www.yubikeys.cz od firmy yubico .neni nahoda, ze to pouziva google pro sve zamestnance. kdy uz se dockame treba na www.seznam.cz ?

Zobrazit celou diskusi