Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Skandál Volkswagenu bobtná. Emise jsou zfalšované i u 1,2 milionu Škodovek

Manipulace s emisemi  se týkají zhruba 1,2 milionu vozů automobilky Škoda Auto
Manipulace s emisemi se týkají zhruba 1,2 milionu vozů automobilky Škoda Auto  (Autor: Foto: Škoda Auto)
Autor: ČTK, bru - 
28. září 2015
12:13

Manipulace s emisemi naftových motorů se týkají zhruba 1,2 milionu vozů automobilky Škoda Auto. Škoda Auto je součástí německého koncernu Volkswagen, který minulý týden přiznal, že software umožňující manipulovat s měřením emisí instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut. Kromě automobilky Škoda má problém i zhruba 2,1 milionu vozů Audi po celém světě.

Ministerstvo dopravy ČR minulý týden uvedlo, že je připraveno svolat ke kontrole majitele aut koncernu Volkswagen včetně domácí Škody, které jsou vybaveny motorem TDI s možností obcházet emisní měření. V letech 2009 až 2013, kdy se prý motory do různých modelů montovaly nejvíce, se podle údajů Svazu dovozců aut v České republice prodalo přes 150.000 dieselových vozů Škoda a VW.

Agentura Reuters s odvoláním na zdroje dodala, že správní rada automobilky kvůli skandálu s falšováním testů dočasně zbavila funkce mimo jiné také šéfy výzkumu a vývoje značek VW, Audi a Porsche.

Podle mluvčího Audi měly software modely A1, A3, A4, A5, A6, TT, Q3 a Q5. V západní Evropě je to celkem 1,42 milionu vozů, z toho 577 tisíc v Německu, a v USA téměř 13 tisíc vozů.

Dozorčí rada Volkswagenu v pátek oznámila jméno nového generálního ředitele, kterým se stal Matthias Müller, dosavadní šéf divize Porsche, a uvedla, že aktivity koncernu v USA, Kanadě a Mexiku bude nově řídit Winfried Vahland ze Škody Auto.

Dodala rovněž, že dočasně zbavila funkce několik manažerů, a to až do doby, než se vyjasní veškeré okolnosti skandálu. Jejich jména zatím neposkytla.

Podle informovaných zdrojů, na které se odvolává agentura Reuters, jsou mezi nimi šéfové výzkumu a vývoje značek VW, Audi a Porsche. Všechny tři automobilky se ke zprávě odmítly vyjádřit.

Skandál vypukl před více než týdnem, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Volkswagenu za tyto podvody v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (438 miliard Kč).

Skandál již začaly vyšetřovat i některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob. Volkswagen přiznal, že software umožňující manipulovat s měřením emisí instaloval v celém světě do zhruba 11 milionů aut.

Podívejte se, co říká na aféru odborník:

tgbb. ( 29. září 2015 12:18 )

My socani jsme všichi blbí z.mrdi Jako třeba soudruh Zaorálek, ex-soudruh Zeman..Prostě vivat ČSSD!

tgbb. ( 28. září 2015 21:32 )

C. Schifferová v reklamě na německá auta: "Je to prostě Němka!"

venxa ( 28. září 2015 19:54 )

Mozna jsou zfalsovany u vas, ale u nas ne. Oatatne osobaky s dieselem nikdo nekupuje s vyjimkou par vystrednich exhibionistu (vetsinou Evropanu).S cenou benzinu pod 1$ za litr je diesel v osobaku blbost, je to daleko linejsi nez benzinovy motor. Lide kupuji diesely jen do pickupu rady 250HD a 350HD na tahani tezkych privesu. Mimochodem ja mam Ford F150 s 5.4litru benzinovym motorem a s privesem do 5 tun nemam zadne problemy. A ve vsech osobakach co jsem vlastnil jsem nikdy nemel mensi motor nez 5l V8. Zrejme u vas s vasi cenou benzinu musite zrejme vice setrit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa