Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Evropa stahuje zlato z USA: Čeká nás další finanční krize?

Autor: mb - 
15. září 2015
05:50

Federální rezervní banka v USA má ve svých skladech údajně nejméně zlata za několik posledních desetiletí. Můžou za to státy jako Německo, Rakousko a Nizozemsko, které chtějí mít zlato na domácí půdě. Proč Evropa horečně stahuje zásoby zlata z USA zpět na „starý kontinent“? Český expert Lukáš Kovanda připouští, že nás brzy možná čeká ekonomická krize.

Federální rezervní banka zveřejnila statistiky, ze kterých vyplývá, že během tří let zahraniční státy, které měly své zásoby uložené v bezpečí v New Yorku, vyvezly 341 tun zlata. Zatímco v letech 2012–2013 se jednalo o nepatrný úbytek, v roce 2014 začaly státy zlato odvážet „ve velkém“, konkrétně šlo o 240 tun. A „odsun“ zlata pokračuje i v tomto roce. Od začátku roku zahraniční státy odvážejí z Federální rezervní banky každý měsíc v průměru 15 tun zlata.

„Vzpouru“ vedou Němci

Státy stahují své zlato z USA již několik let, jako první se „vzbouřili“ Němci, kteří v roce 2013 prohlásili, že chtějí do Německa během 7 let přivézt minimálně 300 tun zlata z USA a dalších 347 z Francie, kde ho má Berlín rovněž uložené. Záhy se přidaly další státy – Rakousko, Nizozemsko, Belgie, Švýcarsko...

Temná budoucnost?

Proč evropské státy stahují zlato z bezpečného úložiště v New Yorku? Blesk.cz se zeptal českého experta Lukáše Kovandy: „Může se jednat o organizačně technické důvody. Další možností je, že státy chtějí mít zlato na svém území, protože zlato působí při ekonomické krizi jako stabilizační prvek. Také se může jednat o politické rozhodnutí. Důvěra mezi USA a Evropou byla v posledních letech narušena, vzpomeňme třeba na odposlechy německé kancléřky Angely Merkelové, jejíž konverzaci sledovala NSA,“ vysvětluje hlavní ekonom z finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Konspirační teorie

Horečné stahování zlata dalo vzniknout i řadě konspiračních teorií. Podle těch nejdivočejších bylo německé zlato v USA dokonce ukradeno či zpronevěřeno. Oleje do ohně přilila zpráva, podle které prý Američané odmítli zástupcům Německé centrální banky přístup k německému zlatu.

To ovšem vyvrátil německý bankéř Carl-Ludwig Thiele (62): „Byl jsem osobně v New Yorku v červnu 2012 a Američané před námi nic neskrývali. Naopak, jejich spolupráce byla příkladná.“  Jenže zlaté cihly, které dorazily do Frankfurtu z New Yorku, byly ihned roztaveny. Tehdy Thiele veškeré pochybnosti o původu zlata odbyl slovy: „Náš interní audit zkontroloval čísla na cihlách s našimi údaji. Jednalo se o úplně stejné zlaté cihly, které jsme si v New Yorku uložili. Jakékoli konspirační teorie jsou tím pádem bezpředmětné.“

Zlato v ČR

Po pádu komunistického režimu spravovala Česká národní banka 104 tun zlata, po rozpadu země připadlo již samostatné ČR 70 tun. Praha se začala zlata ve velkém zbavovat a v současnosti disponuje pouhými 14 tunami. „V dnešním neinflačním světě zlato přestalo plnit funkci pojistky proti inflaci. Existují jiná, téměř bezriziková aktiva, která plní investiční roli a nahrazují zlato v portfoliích centrálních bank,“ vysvětluje téměř nulové zásoby zlata na svých stránkách Česká národní banka. Pro srovnání – Čína od roku 2009 své zásoby zvýšila o 60 procent, a to na 1658 tun.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi