Formulace závěrečného komuniké se staví proti tlaku rozvíjejících se zemí, které chtěly označit očekávané zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech za hrozbu pro růst globální ekonomiky.

"Měnová politika bude i nadále podporovat ekonomickou aktivitu v souladu s mandátem centrálních bank, samotná měnová politika ale k vyrovnanému růstu vést nemůže," citovala z komuniké agentura Reuters.

Kvůli obavám rozvíjejících se zemí ze zvýšení úroků v USA se představitelé G20 dohodli, že se vyvarují překvapivých nebo nadměrných opatření ve své měnové politice. Jednotlivé země se budou o svých krocích informovat, aby minimalizovaly negativní dopady těchto opatření, zmírnily nejistotu a podpořily transparentnost.

Navzdory ekonomickému zpomalení v Číně a výkyvům na finančních trzích zástupci G20 nebijí na poplach, upozornila agentura DPA. Po dvoudenním zasedání se zavázali učinit rázná opatření, aby udrželi hospodářské oživení, zvláště urychlit strukturální reformy. Vyjádřili ale přesvědčení, že ekonomické oživení se zrychlí, i když nyní růst zaostává za očekáváním.

"Zavázali jsme se přijmout rozhodné kroky, abychom udrželi hospodářské oživení na správné cestě, a jsme si jisti, že globální ekonomické oživení nabere na rychlosti," uvádí se v prohlášení.

Komuniké se také nepřímo zmiňuje o srpnové devalvaci čínského jüanu, kterou některé země nepovažují za pouhou úpravu směnného kurzu, ale za opatření, které má Číně pomoci zvýšit vývoz. "Znovu opakujeme náš závazek, že se posuneme směrem k systému směnných kurzů, které určuje trh, směrem k flexibilnímu směnnému kurzu, který odráží (ekonomické) základy, a že se vyvarujeme trvalého nesprávného nastavení směnných kurzů. Vyhneme se konkurenční devalvaci a odoláme všem formám protekcionismu," uvádí se také v prohlášení.

Skupina G20 sdružuje ministry financí a guvernéry centrálních bank 19 vyspělých i rozvojových zemí světa a zástupce Evropské unie. Cílem skupiny, která má pouze konzultativní charakter, je prostřednictvím lepší výměny informací stabilizovat světový finanční systém a účinněji předcházet mezinárodním finančním a měnovým krizím.