Pátek 7. května 2021
Svátek slaví Stanislav, zítra je Den vítězství
Oblačno, déšť 12°C

Trojitý krach manželství, miliardy a vegetariánství: 8 zajímavostí o životě nejbohatšího Araba, který navštívil Prahu

 • Autor: Martin Brejla - 
  7. 8. 2015
  05:44

  Od neděle do středy pobýval v Praze nejbohatší Arab planety, saúdskoarabský princ Al-Valíd bin Talál (60). Disponuje nepředstavitelnou sumou blížící se 800 miliard korun! To jsou 2/3 rozpočtu celého Česka! Jak takoví boháči žijí?

 • 1.Vegetarián, závislák

  Jeho režim je zvláštní. Obvykle pracuje dlouho do noci, nejméně do čtyř, ale spíš do šesti. Spí pak jen pět hodin. Den nejradši začíná procházkou, hodinu denně se snaží jezdit na kole, byť při tom neustále telefonuje a uzavírá další a další obchody.

  Ve velkém píše textovky lidem po celém světě! Hodně plave, má-li možnost, tak rád lyžuje. Dodržuje striktní vegetariánskou dietu, aby si držel váhu do 65 kg. Největší jídlo, jemuž říká oběd, si nechává servírovat v osm večer.

  Šejk se denně snaží jezdit hodinu na kole.

 • 2.Palác z mramoru plný trofejí

  Bydlí v paláci v Rijádu, kam zve ty nejvzácnější hosty. Stál 130 milionů dolarů, tedy 3,2 miliardy korun. Jde o převážně mramorový komplex s 371 pokoji a 42 700 m2 obytné plochy. Jen projít tento palác trvá prý asi půl druhé hodiny, nemluvě o zahradách.

  Princ je televizní maniak, neustále sleduje zprávy (hlavně CNBC), a tak na stěnách visí přes 500 obrazovek! A taky princovy obrazy a fotky s největšími hlavouny světa. Během 36 let v byznysu prý už potkal vrcholné představitele 209 zemí světa včetně pěti amerických prezidentů.

  Kolem kmitá stovka lidí ze služebnictva, z více než 65 procent jde o ženy. K paláci patří dva velké vnitřní bazény, kolem nichž jsou vycpané jeho lovecké trofeje včetně slona, žirafy či zebry. V překrásných zahradách jsou pak tři velká jezera. Sídel má ale po světě hned několik – v roce 2009 si například koupil zámeček Castagneto v horách nad Turínem…

  Jediné existující foto jeho paláce.

 • 3.Začínal darem od otce

  První peníze dostal od otce, bratra saúdskoarabských králů Abdalláha (†90) a Salmána (79), za to, že v USA v r. 1985 úspěšně dokončil studia. Dostal tenkrát svůj dům a 300 tisíc dolarů, které začal pomalu investovat.

  A to tak úspěšně (byť nikdo dodnes neví, kolik od rodiny ještě dostal…), že v roce 1991 (to mu bylo 36 let) držel v Citibank balík akcií v hodnotě 800 milionů dolarů! Z nich se pak do roku 2010 stalo 10 miliard dolarů (tehdy 190 mld. Kč)… Jeho impérium dnes sahá od médií a módy po zemědělství a petrochemii. Apple, Twitter, Citibank, C, CNN, hotely Four Seasons. To jsou namátkou firmy, v nichž drží významné balíky akcií.

  Hotely Four Seasons, v nichž drží významné balíky akcií.

 • 4.Jumbo se zlatým srdcem

  Má několik menších letadel, do Prahy ale 20 minut po sobotní půlnoci přiletěl z Istanbulu svým bílozeleným Boeingem 747-400. Jumbo jet s trůnem uprostřed zlatého salonu je čtvrtým největším privátním letounem na světě! Princ s ním létá už 12 let, v roce 2003 za něj utratil 220 milionů dolarů (tehdy 6,2 miliardy korun).

  O jeho pohodlí se na palubě stará 11 krásných letušek a u princova stolu může naráz hodovat až 14 osob. Samozřejmostí jsou dvě ložnice s obrovskými lůžky, plně vybavené, mramorem obložené koupelny atd.

  V roce 2008 si pak jako první soukromá osoba objednal obří Airbus A380, který si nechal speciálně přebudovat na létající palác. A i když mu v něm navrhli i nefalšované turecké lázně, koncertní síň i modlitebnu s koberečky, jež se samy natáčely vždy směrem k Mekce, letadlo si nikdy nepřevzal a loni jej odprodal neznámému kupci…

  Jumbo jet s trůnem uprostřed zlatého salonu je čtvrtým největším privátním letounem na světě!

 • 5.Hádky o výši jmění

  Forbes jeho jmění odhaduje na 670 miliard korun, on roky tvrdí, že je podhodnocen. Že v žebříčku světových boháčů nepatří do třetí či čtvrté desítky, ale do TOP 10! Sám svůj majetek nacenil na 780 miliard korun!

  „Že shazujete jmění Saúdské Arábie, to je facka do tváře americko-arabským vztahům!“ napsal dokonce ve čtyřstránkovém dopisu vydavateli, v němž hrozil i právními kroky! Šéfredaktorce dokonce dovolil strávit v jeho bezprostřední blízkosti celý týden a ohromoval ji vším, co má. O výši jeho jmění se ale přou dodnes…

  Princova jachta bude měřit 180 metrů.

 • 6.Trojitý krach manželství

  Na rozdíl od jiných šejků nevyznává mnohoženství, má vždy jen jednu ženu. Asi proto je už ale třikrát rozvedený, a kdo lehává dnes po jeho boku, zůstává tajemstvím.

  Dvě dospělé děti Reemu a Chaleda mu dala jeho první žena, od loňska je díky nim i dvojnásobným dědečkem. Třetí ženu, princeznu Amíru, okouzlil, když s ním coby 18letá studentka přišla udělat rozhovor (poněkud otřepané, že?).

  Spolu byli ještě na svatbě Williama a Kate v dubnu 2011, dva roky nato se (prý v dobrém) rozvedli. „Se všemi ženami mám dobrý vztah – já mluvím s nimi a ony se mnou…,“ říká princ.

  Al-Valíd bin Talál s princeznou Amírou na svatbě prince Williama a Kate. Dva roky nato se rozvedli.

 • 7.Štědrý dárce

  Každou středu, je-li v zemi, pořádá v poušti večeře pro zhruba 350 lidí. Od nich pak přebírá písemné žádosti o pomoc (peníze na dům, auto, školu, splátku dluhu, opravu mešity).

  Jeho lidé je pak zváží a každému nějak vyhoví – minimální dar je v přepočtu asi 13 800 Kč, maximální klidně stonásobný.

  Nikdo ale nesmí čekat pomoc víc než jednou za rok. Každá taková večeře prý prince vyjde asi na 1,5 milionu dolaru (37 mil. Kč).

  Tak probíhá předávání žádostí o milodary po večeři v princově pouštním resortu.

 • 8.Diamanty, auta, jachty...

  Šéfredaktorka Forbesu Kerry Dolan po návštěvě v jeho paláci vypověděla, že na vlastní oči viděla jeho sbírku šperků v hodnotě asi 700 milionů dolarů! „Ty nejdražší žena skoro nenosí, jsou moc velké a těžké,“ usmíval se třeba nad diamantovým náhrdelníkem, na němž svítily tři smaragdy o velikosti ptačího vejce!

  „Sada spolu s náušnicemi a prstenem měla hodnotu 40 milionů dolarů!“ vyprávěla Dolan ve své reportáži. „Jsou to dobře investované peníze, kupní cena byla třetinová oproti hodnotě,“ pochvaluje si. Má taky obrovskou sbírku nejluxusnějších aut (asi 200), které podle spekulací vévodí drahokamy vykládaný Mercedes-Benz SL600 (hodnota je prý 1,33 mld. Kč), k němuž on se ale nechce znát!

  Má samozřejmě i jachtu – tu starší Kingdom 5KR (pětka je jeho oblíbené číslo) půjčil i filmařům na natáčení bondovky Nikdy neříkej nikdy (1983), novou za 13,5 miliardy mu teprve dokončují v loděnicích v Brémách.

  Píše se, že princ vlastní i tento drahokamy vykládaný mercedes. On to ale popírá.

sores ( 7. srpna 2015 12:05 )

 Absolutně nezávidím!!! Zemře úplně stejně jako všichni nahý a bez koruny!Když by dostal agresivní rakovinu nebo slinivku ani ten jeho aláh mu nepomůže a měnil by s chudým ve vteřině.Spát může jen v jedné posteli,jet v jednom autě,letět také než v jednom letadle, může vše používat než jedno ale zase střídat,že! Chudý se těší z každé maličkosti,má radost a pocit štěstí o to ti boháči přicházejí, musí to být v podstatě strašný život,hlavně nudný,brr.

karmavana ( 7. srpna 2015 11:28 )

Chocholoušek by na příjmu zajásal, co že mu to přivezli za zajimavého pacienta.

blesky__plesky ( 7. srpna 2015 10:13 )

https://youtu.be/YsxInemmr0o

alex0800 ( 7. srpna 2015 10:05 )

BUDE PLATIT VELKÉ VÝPALNÉ (PALMÁRE) ;-)

frantaklika ( 7. srpna 2015 09:42 )

co bude dělat za rok, dva až mu bude ISIS kempovat pár kilometrů od baráku?

Zobrazit celou diskusi
Další videa