Iráčtí šíité cvičí pro boj s ISIS i děti, chybí jim vojáci

Autor: ČTK - 
28. 7. 2015
12:16

Z tiché šíitské čtvrti v západním Bagdádu se stal v posledních týdnech výcvikový tábor pro mladé a malé šíity. Připravují se tam na boj proti islámským radikálům z organizace Islámský stát (ISIS). Kdysi klidnými ulicemi nyní probíhají skupiny mladíků a jejich cvičitelé je připravují na boj v městském prostředí. Protože se předpokládá, že i tam bude nutné umět bojovat proti IS. Šíité se učí zacházet s lehkými zbraněmi, i když v ulicích z nich nestřílejí.

Letní výcvikové tábory založila v iráckých městech od Bagdádu po Basru zastřešující organizace iráckých šíitů, která si říká lidové mobilizační síly. Plní tak přání nejvyššího šíitského duchovního ajatolláha Alího Sistáního, aby studenti využili letní prázdniny k přípravě na boj, do nějž mohou být povoláni. Desítkami výcvikových táborů prošlo už několik stovek Iráčanů.

Mezi 200 z nich, které viděli reportéři AP, byla polovina mladší 18 let, některým bylo teprve patnáct. Někteří se chtějí připojit ke svým otcům a starším bratrům, kteří už proti ISIS bojují. Je to další případ zavlékání mladých Iráčanů do konfliktu, v němž se území dobyté od loňska IS snaží získat zpět irácká armáda a také kurdské a šíitské milice. Na děti a mladé lidi vsadili také extremisté z IS, kteří připravují ve svých táborech i desetileté děti na sebevražedné akce a vraždění.

V bagdádském výcvikovém středisku šíitů je i patnáctiletý Džaafar Usáma. Ještě nedávno říkal, že se chce stát inženýrem, teď prý bojovníkem. Jeho otec bojuje jako dobrovolník v provincii Anbáru, starší bratr v Bajdží. „Až dokončím výcvik, chci za nimi, i když to znamená, že za Irák obětuji svůj život,“ řekl.

V Anbáru lze mezi šíity vidět i velmi mladé hochy. Dvanáctiletý Bagdáďan Husajn Alí a jeho o dva roky starší bratranec Alí Ahsan odjeli do Anbáru za svými otci, hned jak skončil školní rok. S automaty přes rameno hlídkují v anbárské poušti, odhodláni pomoci osvobodit tuto sunnitskou provincii. „Je to čest, sloužit své zemi,“ říká Husajn Alí. Blízko bojiště jsou i jeho kamarádi a na otázku, zda nemá strach, chlapec s úsměvem naznačuje, že ne.

Výcviková aktivita šíitů komplikuje situaci Spojeným státům. Lidové mobilizační síly totiž podporuje Írán, i když oficiálně je vyzbrojuje irácká armáda, a tu pomáhají na boj připravovat američtí cvičitelé. Americký zákon z roku 2008 zakazuje americké armádě poskytovat podporu vládám, které do bojů zapojují děti nebo podporují milice, které děti využívají.

Americké velvyslanectví v Bagdádu na dotaz na toto téma vydalo prohlášení s odsouzením využívání dětských vojáků. „Důrazně tuto praxi odsuzujeme na celém světě a budeme v tom pokračovat,“ stojí v textu. Když loni IS obsadil severoirácký Mosul a pohrozil, že zničí šíitské mešity, vyzval Sistání šíity, aby vstoupili do bojů. Jeho slovo má takovou váhu, že se okamžitě začaly hlásit tisíce dobrovolníků.

Připojovali se k šíitským milicím, z nichž většinu podporuje Írán. Letos začátkem června Sistání vystoupil znovu s výzvou k využití letních prázdnin k bojové přípravě mladých lidí a opět byl ohlas velký. Mluvčí lidových mobilizačních sil Karím Núrí řekl, že se chlapci učí technice sebeobrany a nezletilí se prý v září vrátí do škol.

Na frontu se s nimi nepočítá. V tomtéž duchu hovoří i mluvčí irácké vlády Saad Hárisí. Pokud někde bojují děti, jde podle něj o „izolované případy“. Nikdo nevydal příkaz zapojovat nezletilé do bojových operací. „Naše vláda nepodporuje zapojování dětí do bojů,“ řekl.

Jenomže mnohé milice fungují pod nezávislými veliteli, byť se hlásí k lidovým mobilizačním silám. Tito velitelé o mladé absolventy výcviku stojí. Donatella Roverová z Amnesty International říká, že využívají-li šíité v Iráku děti, pak země, které šíitské milice podporují, porušují konvenci OSN. „Jestliže pomáháte irácké armádě, pak se tato pomoc vztahuje i na lidové mobilizační síly,“ řekla.

Konvence OSN nezakazuje zapojovat nezletilé do výcviku, zakazuje pouze nasazovat je do boje. Jo Becker z Human Rights Watch ale říká, že už poskytování výcviku děti ohrožuje: „Vlády s oblibou říkají, že mohou nabírat nové síly bez toho, aby ohrozily děti, ale v místech, kde se bojuje, se toto dělení velmi rychle stírá.

Doporučujeme
vydedena ( 28. července 2015 14:33 )

Za bojovníky ISIS se prý někdy chtějí vdávat padlé buchty, které zřejmě jinak nikdo nechce. Není to lepší než viset na sociálce a dávat sotatky výzkumu? Doktoři jsou tu pěkní v....é.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa