Varování pro Čechy: V Tunisku hrozí další útoky a únosy!
Ministerstvo zahraničí varuje po pátečním teroristickém útoku české občany v Tunisku před místy, kde je hodně lidí, včetně tržišť a barů. Zdůrazňuje také riziko únosů u hranic s Libyí a Alžírskem. Británie své občany varovala, že útoky na turisty v Tunisku se mohou opakovat.
Poblíž tuniské hranice s Alžírskem a Libyí je podle MZV velmi nestabilní bezpečnostní situace a operují zde extremistické, respektive teroristické skupiny. Turisty mohou unést nebo na ně zaútočit. Silně rizikové jsou především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim - Džandúba - al-Káf - Kasrín - Sídí bú Zíd - Gafsa - Túzir a také oblasti na jih od linie Túzir - Kiblí - Madanín - Zarzis, uvedlo ministerstvo. "Důrazně nedoporučujeme cestovat do těchto odlehlých oblastí," dodalo.
Kvůli častým teroristickým aktivitám MZV taktéž nedoporučuje cesty do guvernorátů Kasrín a al-Káf s výjimkou center oblastí a hlavních přístupových cest. "I zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné," doplnilo ministerstvo.
Británie varovala, že útoky na turisty se mohou opakovat
Tunisku hrozí další teroristické útoky na turistická letoviska podobné tomu z pátku, varovalo dnes britské ministerstvo zahraničí. Atentátník zabil v pátek ve městě Súsa 38 lidí a 39 dalších zranil. Policie ho poté zastřelila. Patnáct z identifikovaných obětí jsou Britové.
Útoky mohou v Tunisku provádět "jednotlivci, o kterých úřady nemají informace a které inspirovali teroristické skupiny přes sociální sítě," uvedlo britské ministerstvo zahraničí v aktualizovaném doporučení pro své občany cestující do Tuniska.
Britská ministryně vnitra Theresa Mayová uvedla, že dnes opět zasedne vládní krizový štáb Cobra. Vláda tu chce prý stanovit přiměřenou reakci na události v Tunisku. Ačkoli většina obětí tuniského atentátníka jsou pravděpodobně Britové, nemá prý Mayová v současnosti k dispozici důkazy, že by se střelec zaměřoval přímo na občany Spojeného království.
V samotné Británii zůstává podle Mayové hrozba teroristického útoku na druhém stupni, což znamená, že je považován za vysoce pravděpodobný. Úřady podle ministryně v uplynulých měsících odhalily "množství" spiknutí s cílem spáchat v Británii atentát.
Britští ministři obrany a zahraničí, Michael Fallon a Philip Hammond dnes v různých nedělních vydáních britských listů shodně uvedli, že teroristický útok v Tunisku bude mít vliv na britskou obrannou a bezpečnostní strategii. Přispěje prý také k odhodlání Londýna bojovat proti islámskému extremismu.
Počet britských obětí pátečního atentátu podle úřadů s největší pravděpodobností nadále poroste. Zatím tuniské ministerstvo zdravotnictví identifikovalo 17 obětí, z čehož je prý 15 Britů a po jednom občanovi z Belgie a Německa. Ze severoafrické země se nyní pokouší dostat tisíce turistů z celého světa.
V sobotu večer ulicemi Súsy, kde se atentát odehrál, pochodovaly asi dvě stovky lidí na znamení solidarity s oběťmi i jejich pozůstalými. Průvod vyšel od hotelu Riu Imperial Marhaba, který se stal terčem útoku mladého Sajfaddína Rizkího. Shromáždění v rukou drželi svíčky a provolávali hesla jako "Súsa nikdy nezemře!" či "Ne teroristům". Podobný pochod solidarity se konal také v metropoli Tunisu.
Kalašnikov dodává státní konglomerát Russian Technologies.