Místo tragédie, nebo turistická atrakce? Úřady chtějí otevřít místo největší hromadné sebevraždy
Země Guyana není sama o sobě příliš vyhledávaným turistickým cílem. Nechvalně však proslula tragickou událostí, při které vlastní rukou přišlo život více než 900 lidí v osadě jménem Jonestown. Místní úřady nyní začaly uvažovat nad tím, že by zchátralé městečko otevřeli pro širokou veřejnost.
Hromadná sebevražda v Jonestownu, kterou více než 900 lidí spáchalo na popud sektářského vůdce Jima Jonese, je tou největší v novodobé historii. Stala se v jihoamerické Guyaně, 18. listopadu 1978. Místo smrti stovek lidí od té doby zarostlo a je téměř nepřístupné. Místní úřady však navrhly osadu znovu otevřít pro turisty.
Podle kritiků by se jednalo o neúctu vůči obětem. S tím však úplně nesouhlasí bývalá členka Jonesovy sekty Chrám lidu, Jordan Vilchezová (67), která se k hnutí s rodinou přidala ve 14 letech. Naštěstí nebyla přímo u toho, kdy Jones přikázal svým stoupencům vypít otrávenou hroznovou limonádu. „Smrti jsem tehdy unikla jen o den,“ řekla Vilchezová deníku Guardian.
Podle ní má Guyana plné právo na neštěstí vydělávat. „Na druhou stranu si myslím, že úplně každá situace, kde někdo zmanipuloval lidi k sebevraždě, by se měla brát s úctou,“ dodala. Doufá prý, že průvodce poskytne návštěvníkům dostatečné vysvětlení k tomu, co se vlastně v roce 1978 stalo a proč si tolik lidí vzalo „dobrovolně“ život. Navzdory tomu, že jedna z přímých přeživších se znovuotevřením souhlasí, nápad má i mnoho odpůrců. „Co z přírody a kultury Guyany je ukázáno na místě, kde si skupina zmanipulovaných Američanů sáhla na život?“ ptá se Neville Bissember, profesor na guyanské právnické univerzitě. „S Guyanou ani jejími obyvateli to nemělo nic společného,“ dodal. Navrhovaná atrakce je podle něj zvrácená a bizarní.
S tím však nesouhlasí Oneige Walrondová, ministryně turismu. „Rozhodně to podporuji. Stačí se podívat na Rwandu, jak své tragické historie využila k nalákání turistů,“ řekla Walrondová. To se zamlouvá pochopitelně i Rose Sewcharranové, která vlastní firmu Wonderlust Adventures stojící za nápadem výletů do Jonestownu. „Řekla bych, že je nejvyšší čas. Podobné věci se dějí po celém světě,“ řekla. „Temná a morbidní turistika se dá dělat všude, stačí se podívat na Osvětim,“ dodala.
Podle zakladatele neziskovky The Jonestown Institute Fieldinga McGeeheeho by se však stejně nemuselo jednat o nejlepší nápad. „Oblast je stále velmi, velmi náročná. Nedokážu si představit, že by tento projekt mohl být ekonomicky proveditelný, udělat z toho místa bezpečnou lokalitu by stálo nesmírné množství peněz,“ řekl. Je podle něj také zrádné opírat se o vzpomínky místních, kteří si příběhy předávají napříč generacemi. „Je to jako tichá pošta. Nikomu to s pochopením událostí nepomůže,“ uzavřel.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.