Fenka Layla skotačila, aportovala a přepila se: Otravu vodou málem nepřežila!
Horký den si užívala s páníčkem fenka Layla (3). Muž jí házel do vody míček a ona jej nadšeně lovila. Jenže při tom spolykala v krátkém čase velké množství vody a tou se otrávila. Na veterině skončila už v bezvědomí, přežila zázrakem.Otrava vodou se nevyhýbá ani lidem, loni například zemřela žena (†35), která do sebe krátké během chvíle nalila dva litry.
Obyčejná voda, vypitá ve velkém množství naráz, může představovat smrtelné nebezpečí. Organizmus ji nedokáže zpracovat a vyloučit. Tělo se snaží se situací vyrovnat a natáhne vodu do buněk, naruší se osmotická rovnováha, poměr elektrolytů v těle. Následuje otok mozku, vnitřních orgánů a konec. Přepitá fenka měla obrovské štěstí.
„Majitel volal ve večerních hodinách na pohotovost, že se Layla zhoršuje z minuty na minutu, To ještě byla fena schopní chůze. Když ji dovezli, byla už v bezvědomí,“ uvedla veterinářka Ivana Svobodová ze středočeského města Pečky. Majitel fence před tím házel asi dvě hodiny míček do vody, zvíře se při každém aportu nalokalo a neštěstí bylo na světě.
Náročná záchrana
Okamžitě začal boj o záchranu Laylina života. Krevní testy potvrdily fenčin vážný stav. „Zjistila se intoxikace vodou, která vedla k otoku mozku a ledvin. Měla velmi nízké hladiny iontů draslíku, sodíku i chloridů,“ popsala Ivana Svobodová.
Po vysokých dávkách kortikoidů, diuretik a infuzích s ionty na míru podle výsledků krevních testů se Laylin stav do několika hodin upravil. Vyhráno ale nemá. „Bohužel ještě nemůžu vyloučit nevratné poškození mozku, čeká ji dlouhá cesta k uzdravení, ale žije, byla už i schopná chůze,“ dodala veterinářka. Pokud by fena neskončila včas na vererině, do půl hodiny by bylo pozdě.
S vodou opatrně
Majitelé musí být na své mazlíčky opatrní, zvláště pokud pes vodu miluje, rád z ní aportuje a při každém vylovení míčku se naloká. Opatrnosti je třeba též při skotačení se zahradní hadicí. Pokud pes z ní vodu chňape a zároveň ji hltá, může to dopadnout špatně.
„Normální příjem vody u psa je 50 mililitrů na kilogram hmotnosti za den, nadměrný je nad 100 mililitrů na kilogram hmotnosti zvířete. Pokud ale tohle nebo často i větší množství vypije během krátkého časového úseku, může dojít k tomu, že pes tu vodu není schopen vyloučit, vstřebá ji a dojde k intoxikaci,“ popsala veterinářka.
Umírají zvířata i lidé
Pokud dojde k nejhoršímu, začne mít pes kvůli nastupujícímu otoku mozku problémy s koordinací pohybů, není schopný chůze, sliní, zvrací, ztrácí vědomí. „Průběh je opravdu velmi rychlý a bez cílené veterinární péče zvíře uhyne,“ dodala odbornice.
Obdobné nebezpečí samozřejmě hrozí též lidem, i ti se mohou upít vodou k smrti. Loni například Ashley Summersová (†35) z americké Indiany vypila během chvíle dva litry vody naráz. Doma pak zkolabovala a zemřela. Nepřežil ani Zachary (†11) z Colorada, kterého krkavčí otec a macecha donutili vypít asi tři litry během několika desítek minut.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.