Velká čapí adopce: Desítku osiřelých ptáčat rozdali ochránci do cizích hnízd
Pořádně se zapotili ochránci přírody na západě Čech, než rozdali celkem 10 čapích mláďat z různých koutů republiky do náhradních hnízd. Strávili tím tři dny, po Plzeňském a Karlovarském kraji najezdili přes 600 km, překontrolovali přes třicet hnízd a okroužkovali při tom na 60 mláďat. Zatím to vypadá, že všechny adopce jsou úspěšné.
Adopční cesta ochránců začala ve Staňkově na Domažlicku. Hnízdo na komínu bývalé kotelny se stalo prvním místem, kde ke dvěma domácím čápatům přistrčili zvířecí záchranáři sirotka z Plané u Mariánských Lázní.
Jeho další čtyři sourozenci našli domovská hnízda jinde. V Osvračíně ke třem čápatům přibylo čtvrté. „Další, třetí mládě z Plané, jsme adoptovali ke dvěma původním do hnízda na betonovém sloupu ve Všerubech u Kdyně,“ uvedl zvířecí záchranář Karel Makoň s tím, že čtvrté mládě přidali na hnízdo se dvěma mláďaty v Postřekově na Domažlicku.
Náročné hledání
Poslední čápátko původem z Plané se ten den vrátilo zpět do záchranné stanice. „Místo něj jsme na hnízdo do Milavče přidali k jednomu původnímu dvě menší ze Záchranné stanice živočichů Huslík u Poděbrad, původem z Kněžmostu,“ doplnil Makoň.
Udání zbylých čtyř mláďat ale bylo složitější. Zpočátku se nedařilo najít jim vhodný náhradní domov. Nakonec museli ochránci risknout v Trhanově na Domažlicku adopci většího mláděte, původně nalezeného u silnice na jižním Plzeňsku, k menšímu, které jako jediné ze čtyř původních na hnízdě přežilo.
Pak přišlo v Plané u Mariánských Lázní na řadu poslední, páté osiřelé mládě původem rovněž z Plané. To přistrčili ochránci ke dvěma domácím kouskům. „A tak se do Plané vrací to, co jsme z Plané odvezli a doufáme, že adoptivní rodiče mládě přijmou a vychovají,“ přeje si Karel Makoň.
Bojovná čápice
Předposlední čápě končí v Poběžovicích, opět na Domažlicku. Zdejší čápice je neobyčejně bojovná, mláďata si hájí tak, že loni nepříjemně zranila ochránci ruku. Útočila i letos, nakonec se podařilo ji na chvíli dostat z hnízda.
„A protože místní pár rozhodně patří k těm statečnějším, dostal od nás do hnízda ke svým třem stejně starým mláďatům ještě jedno mládě naše, původem ze stanice Huslík z Poděbrad a hnízda na lokalitě u Kněžmostu,“ dodal Makoň.
Třídenní akce
Poslední sourozenec z Huslíku našel nový domov až třetího dne. Náhradní rodiče o něj budou pečovat na komíně kotelny u bytovky v Bochově na Karlovarsku. „Tady byla na hnízdě pouze dvě stejně stará mláďata, a tak jsme jim to v Bochově zvedli na tři,“ doplnil Makoň.
Zatím vše vypadá, že se čápatům bude v nových rodinách dařit. „První předběžné kontroly adoptovaných mláďat na náhradních hnízdech po 24 hodinách vypadají zatím dobře,“ potvrdil Makoň s tím, že definitivně jasno bude, až začnou všechna čápata létat.
Je dobře, že čápi neumí počítat, kolik těch potomků vlastně mají. 🙂 Ale i kdyby počítat uměli, tak lidské pokolení ve vztahu k mláďatům strčí do kapsy.