Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Voda v benátských kanálech se zbarvila do zelena: Záhadu se podařilo vyšetřit úřadům

Autor: ČTK - 
30. května 2023
15:34

Italské úřady částečně vyřešily záhadu v Benátkách, kde se o víkendu voda ve Velkém kanálu (Canal Grande) zbarvila do fluoreskující zelené. V podezření byli podle místních médií ekologičtí aktivisté. V pondělí úřady oznámily, že zbarvení způsobil netoxický fluorescein, který se používá pro testování systému odpadních vod.

Zelená voda v hlavní vodní cestě města na laguně vyvolala o víkendu obavy. Benátský prefekt svolal mimořádnou schůzku s policií, která měla incident vyšetřit. Někteří místní se domnívali, že za incidentem tím stojí klimatičtí aktivisté, kteří se podobnými způsoby snaží získat mediální pozornost.

Tento měsíc například členové skupiny Ultima Generazione (Poslední generace) zbarvili do černa vodu ve známé římské Fontáně di Trevi. Zodpovědnost za zbarvení kanálu v Benátkách ale tato skupina odmítla.

Italští hasiči ve spolupráci s agenturou na ochranu životního prostředí Arpa o víkendu odebrali z benátského kanálu vzorky a jejich rozbor posléze ukázal, že zbarvení nezpůsobila nebezpečná látka. „Ve vzorcích se neprokázala přítomnost žádných toxických prvků,“ uvedla Arpa v prohlášení. Podle ní šlo o fluorescein, který se používá například pro testování systému odpadních vod. Arpa nesdělila, kdo a proč látku do vody dal.

Někteří Benátčané v této souvislosti připomněli rok 1968, kdy argentinský umělec Nicolás García Uriburu vodu v centrálním kanále města rovněž obarvil dozelena, aby upozornil na znečištění vody.

Video  Italský region Emilia Romagna sužují silné záplavy. Ulice ve městě Cesena se ocitly pod vodou.  - Twitter/@vigilidelfuoco
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud